Prieš kelias dienas dalinausi gero lenkiško filmo „Nekentėjas. Savižudžių salė“ (lenk. „Hejter. Sala samobojcow“) rekomendacija, kuriame iš dalies kalba ėjo apie socialinius tinklus ir mokėjimą naudojantis jais manipuliuoti žmonėmis. Tačiau kaip tas manipuliavimas ir socialinių tinklų įtaką visam pasauliui atrodo iš tikrųjų? Į šį klausimą atsako ką tik „NETFLIX“ platformoje pasirodęs dokumentinis režisieriaus Jeff’o Orlowski’io projektas „Socialinė dilema“ (angl. „The Social Dilemma“).

Filmo epicentre atsiduria būrys žmonių, kurie kadaise dirbo su tokiais gigantais kaip „Facebook“, „Instagram“, „Twitter“, „Google“, „Pinterest“ ir kitais. Jų tikslas – atskleisti visą tiesą apie juos bei pateikti neigiamus ir teigiamus pavyzdžius, kurie leis pasižiūrėti į socialinius tinklus iš kelių skirtingų perspektyvų visai kitaip nei iki šiol.

Kai pasižiūrėjau šį filmą, nebuvau nustebintas tuo, ką pamačiau, nes būdamas racionaliai mąstančiu žmogumi puikiai suvokiu, kokią žąlą vieniems, o kokią naudą kitiems suteikia mano išvardyti tinklai. Tačiau šiaip ar taip šis filmas mane labai sužavėjo, nes jame buvo pateiktas labai aiškus visų socialinių tinklų modelis bei tai, kaip jie veikia iš vidaus ir kokiu tikslu jie buvo sukurti. Ir ne, kalba eis ne apie pinigus, o apie idėją ir norą pakeisti pasaulį. Kokios tos idėjos ir kaip tų tinklų kūrėjai norėjo pakeisti pasaulį? Į šį klausimą neatsakysiu, nes nenoriu Jums sugadinti peržiūros.

Kitomis temos, kurios, mano nuomone, buvo puikiai išvystytos ir tuo pačiu įterptos į siužetinę liniją, tapo priklausomybė socialiniams tinklams, tam tikra kontrolė ir žmogaus teisių suvaržymas bei įtaka, kuri gali pakenkti tam tikrai grupei priklausantiems žmonėms. Vėl rašau abstrakčiai, bet čia tik dėl to, kad išvengčiau „spoilerių“. Kiekviena iš šių temų idealiai atskleidžia visus su socialiniais tinklais susijusius niuansus ir priverčia rimtai susimąstyti apie tai, kaip mes dabar gyvename ir kas mūsų lauks netolimojoje ateityje.

Be to, ši dokumentinė juosta turi dar vieną puikų kozirį – dramą, kuri yra vystoma dėka žmonių, sutikusių atskleisti socialinių tinklų vidinę veiklą, pasakojimų. Ir ta drama rutuliuojasi aplink vieną paprastą šeimą, kurios gyvenime irgi dominuoja įvairios programėlės bei socialiniai tinklai, be kurių tos šeimos nariai negali apsieiti. Tos manevras tapo labai geru veidrodžiu tam, kad mes atkreiptume dėmesį į problemą iš šono bei pamatytume, kaip mes galime atrodyti patys to nepastebėdami.

Techniškai filmas sudėliotas labai preciziškai. Iš vienos pusės mes gauname labai standartinį vaizdą į pokalbius, iš kitos – intriguojančią dramą. Nepamirštame ir labai svarbių įterpimų į siužetą dėka vaizdo įrašų, kuriais buvo bandoma sukelti žiūrovui savotišką siaubą. Ir, aišku, viskas nebūtų įmanoma, jeigu ne labai geras vaizdo montažas. Be to, filme galime išgirsti emocijas sukeliančią ir atmosferą keičiančią muziką.

Kalbant apie aktorius (taip, filme buvo ir aktoriai), jie tikrai puikiai susidorojo su savo vaidmenimis ir įtikinamai pavaizdavo šiuolaikinę šeimą, sunkiai įsivaizduojančią savo gyvenimą be socialinių tinklų ir naujausių technologijų. Žinoma, be jų buvo labai įdomu klausytis ir tų, kurie pasakojo apie savo buvusias darbovietes. Viskas ekrane atrodė natūraliai ir įtikinamai.

Apibendrinus – puikus, aktualus ir labai aiškiai sudėliotas pasakojimas, kuris suteikia nemažą peną apmąstymams bei galbūt net po jo peržiūros pakeis požiūrį į socialinius tinklus.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto