George Orson Welles – amerikiečių filmų ir teatro režisierius, aktorius, scenarijų autorius, diktorius ir prodiuseris. Tai žmogus, kurio darbai vertinami kaip vieni geriausių visų laikų filmų.

Pačioje jaunystėje Welles režisavo daug kūrinių “Federal Theatre Project” (projektas, remiantis teatrą ir kitus gyvus pasirodymus Jungtinėse Valstijose Didžiosios depresijos metu). Gerai žinomi tokie darbai kaip inovatyviai perstatytas “Makbetas” bei politinis miuziklas “The Cradle Will Rock”.

Orson Welles geriausiai žinomas iš trijų savo darbų:

Spektaklio “Cezaris”, Viljamo Šekspyro kūrinys “Julijus Cezaris”, kurį Welles pritaikė Bordvėjaus spektakliui.

“Pasaulių karas” – radio spektaklis, apie būtybes iš Marso puolančias Žemę. Tai buvo pramanyta istorija, tačiau daug žmonių patikėjo ja, nes spektaklis buvo pranešamas kaip žinių naujiena.

Filmas “Pilietis Keinas” – kino kritikų vadinamas vienu geriausių visų laikų filmų. Tai pirmasis jo filmas, kurį pats prodiusavo, režisavo ir net vaidino Čarlą Fosterį Keiną – pagrindinį filmo veikėją.

Mercury Theatre

1937 Orson Welles kartu su aktoriumi bei prodiuseriu John Houseman įkūrė “Mercury Theatre” – nepriklausomą teatro kompaniją New York’e. Šiame teatre vaidino tokie garsūs aktoriai kaip  Joseph Cotten, George Coulouris, Geraldine Fitzgerald, Arlene Francis, Martin Gabel, John Hoyt, Norman Lloyd, Vincent Price, Stefan Schnabel ir Hiram Sherman.

“Manau, kad jis buvo didžiausias režisūrinis talentas Amerikietiškame teatre”- taip apie Welles kalbėjo aktorius Norman Lloyd.

“Mercury Theatre” atidarymo metu buvo rodomas spektaklis “Cezaris” – modernus Šekspyro pjesės pritaikymas teatrui.

Radijas

Tuo pat metu, kai dirbo teatre, Orson’as darbavosi ir radijo stotyje kaip aktorius, rašytojas, režisierius ir prodiuseris. Darbą teatre vyras puikiai sugebėjo suderinti su darbu radijuje – transliacijų metu ėmė pasakoti savo spektaklius, kurie buvo pavadinti radijo spektakliais.

CBS Radijas pasiūlė Wells’ui sukurti 13 savaičių projektą – laidą, kuri vėliau buvo pavadinta “Mercury Theatre on the Air”. Laida buvo valandos trukmės, o jos metu buvo skaitomi klasikiniai literatūros kūriniai, kuriems buvo pritaikyta Bernard Herrmann kurta muzika. Didžiausią sėkmę Orson Welles’ui atnešė jau anksčiau minėtas radijo spektaklis “Pasaulių karas”.

Holivudo filmai

Žinomiausias Holivudinis Orson’o filmas “Pilietis Keinas”. Kitas jo kūrinys – drama “The Magnificent Ambersons”. Filmo darbai vėlavo, biudžetas buvo didesnis nei tikėtasi, kontraktas su Orsonu buvo nutrauktas ir filmo siužetas pakeistas.

Citizen-Kane-Welles-Podium

Kino filmo “Pilietis Keinas” kadras

“Jorney into Fear” – filmas apie Amerikiečių šnipus. Sukūrus filmą Orson Welles sake, kad jie taip skubėjo dirbti, kad keikvienos scenos režisierius būdavo žmogus, esantis arčiausiai kameros.

“The Lady from Shanghai” – dar vienas filmas, kurį Orson’as ne tik režisavo, bet ir vaidino jame.

Kūryba Europoje

Pradžia Italijoje, filmas “Black Magic”. Orson’ui teko pagrindinis vaidmuo. Vaidino ir filmuose “The Third Man”, “The Adventures of Harry Lime”, “Prince of Foxes” bei “The Black Rose”

Grįžęs į Holivudą Welles’as tęsė savo filmų kūrybą, vaidino, dalyvavo pokalbių laidose.

Santykiai ir šeima

Orson Welles buvo susituokęs su Virginia Nicolson, tačiau pora išsiskyrė, kai paaiškėjo, jog Orson’as susižavėjo meksikiete aktore Dolores del Rio. Kūrį laiką savo santykius jiedu slėpė, tačiau del Rio išsiskyrus su sutuoktiniu nebeliko ką slėpti. Vėliau jų santykiai nutrūko, Dolores grįžo į Meksiką, o Orson’as greitai vedė Rita Hayworth, su kuria taip pat išsiskyrė, tačiau visada sake, kad ji buvo pati geriausia moteris ir jis džiaugiasi galėjęs būti su ja. Po to jis vedė aktorę Paola Mori ir su ja nebeišsiskyrė. Iš savo santuokų Orson’as turi tris dukras.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto