Jau kurį laiką istoriniai filmai nesulaukia pakankamai dėmesio kino pasaulyje. Neseniai dienos šviesą išvydo naujausias Ridlio Skoto filmas „Paskutinė dvikova“ (The Last Duel, 2021), kuriame pasakojama apie viduramžių realybę, apie žiaurų to meto teisingumą ir vyrų hegemoniją. Filmas kainavo 100 mln. dolerių, o visame pasaulyje surinko vos 25.6 mln. dolerių. Ar nepaisant tokios didelės finansinės nesėkmės filmą galima vadinti pavykusiu?

Kino juostoje veikia trys pagrindiniai veikėjai: seras Žakas de Karužas (Matt Damon), skvairas Žakas de Grisas (Adam Driver) ir ledi Margarita de Karuž (Jodie Comer). Kadangi istorija sukasi apie juos, pateikiama, kaip šie trys personažai matė jiems nutikusius įvykius. Keisčiausia, kad žiauriausia pasakojimo versija priklauso Margaritai de Karuž, silpnai moteriai, kuri, vėliau išaiškėja, turi daugiausiai sveiko proto. Veiksmas vyksta XIV amžiaus Prancūzijoje per Šimtametį karą su Anglija, maro šešėlyje. Žakas de Karužas, nuskurdęs karaliaus vasalas, per marą netekęs žmonos ir sūnaus, paima Margaritą į žmonas dėl jos gausaus kraičio, nepaisydamas jos tėvo blogo vardo. Į žmonas ją imti nėra sunku, nes ir pati nuotaka gražaus veidelio. Karužo istorijos versija mums demonstruoja meilę, atsidavimą, švelnumą savo išrinktajai, jo kovą už garbę, atsidavimą karaliui.

Vestuvės dar ne viskas, kas nutinka filme. Žaką de Karužą lyg šešėlis visur persekioja jo geras draugas, o vėliau žiaurus konkurentas Žakas de Grisas. Jie kartu kovoja mūšio lauke už karalių, už garbę, už pergalę ir turtus. Lygtais viskas būtų gerai, tačiau de Grisas įgyja grafo Pjero (Ben Affleck), galingo feodalo, malonę, o de Karužui tai atrodo parsidavėliška – de Grisas mėgaujasi turtais ir vadinasi kariu, nors neina į mūšio lauką? Tarp jų kyla visokiausi konfliktai, tačiau pats didžiausias dar priešaky. Mat de Grisas vienoje šventėje susipažįsta su buvusio draugo žmona ir staiga jį apsėda įkyrus meilės demonas. Kitaip tos meilės ir nepavadinsi, nes gražusis skvairas negali nustoti galvoti apie jaunąją ledi, nors ji ir priklauso kitam. Maža to, de Grisas yra šventai įsitikinęs, kad ir jaunoji ledi jam atsako tuo pačiu. O kaip yra iš tikrųjų?

Margaritos istorija yra pavadinta tikrąja pasakojimo versija. Joje mes išvystame ne atsidavusį sužadėtinį ar lengvai pakvaišusį įsimylėjelį, bet garbės ir aistrų apimtus vyrus, tokius egoistiškus, kad visas pasaulis galėtų griūti, galėtų žūti moterys ir vaikai, tačiau jiems vis tiek rūpėtų tik jų pačių sielvartas. Nemeluosiu, bežiūrint filmą man įsijungė moteriškas solidarumas ir tikrai norėjosi, kad atsivertų žemė ir tie vyrai nugarmėtų pragaran (vyrų palengvėjimui, žiauri neapykanta man greitai praėjo, todėl pakeliui namo neišsitraukiau iš rankinės tušinuko ir nieko nepasmeigiau). Stebint istoriją Margaritos akimis tenka patirti, kaip moteris parduodama vyrui lyg kokia kumelė veisimui, kai sueities metu kiekvieną kartą jai tenka kęsti skausmą ir tą skausmą slėpti, kaip nesusilaukdama vaiko yra smerkiama aplinkinių, galiausiai iš arti stebime jos kančios kupiną veidą, kai viduramžių don žuanas, puikusis Žakas de Grisas, parvertęs ją ant pilvo, tirpsta iš pasitenkinimo, nors iš tikrųjų jis juk prievartauja moterį. „Paskutinė dvikova“ visų pirma yra filmas ne apie dviejų vyrų kovą dėl garbės, o apie sunkią moterų padėtį viduramžiais.

Filmas paremtas tikrais įvykiais – sakoma, kad dvikova vyko 1386 m. gruodžio 29 d. Paryžiuje ir tai buvo paskutinis toks dvikova sprendžiamas teismas Prancūzijos istorijoje, o idėja paimta iš 2004 metais išleistos anglų kalbos profesoriaus ir viduramžių žinovo Eric Jager’io knygos The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France, kuri savo ruožtu paremta istoriniais dokumentais ir įrašais. Filme vaidina visas būrys garsenybių, tokių kaip Matt Damon, Adam Driver ir Ben Affleck. Rašoma, kad Matt Damon ir Ben Affleck ne tik patys atliko vaidmenis, tačiau ir prisidėjo prie scenarijaus kūrimo.

Nors vaidinti šioje kino juostoje susirinko visas žvaigždžių panteonas ir dauguma kritikų apie ją atsiliepė teigiamai, filmas JAV uždirbo tik apie 10.5 mln. dolerių. Kad geriau suprastumėte finansinės nesėkmės mastą, kita panašiu metu išleista žymi ekranizacija „Kopa“ (Dune, 2021) vien JAV uždirbo daugiau nei 84.1 mln. dolerių. Didžiausią dalį „Paskutinės dvikovos“ žiūrovų dalį sudarė 25 metų ir vyresni asmenys (80 proc.). Tik 17 proc. atėjo 18–24 metų žiūrovai ir vos 2 proc. 17 m. ir jaunesni. „Mes negalime pasikliauti vien „Marvel“ personažais“, – teigia vienas iš studijos vadovų.

Įdomu tai, kad ne visiems šios istorijos centre pasirodė esanti Margarita de Karuž. Tik Ridlio Skoto interpretacijoje kalba sukasi apie sunkią moterų padėtį viduramžiais (kai kurie šaltiniai netgi teigia, kad šis filmas galėtų būti #MeToo judėjimo dalimi). Iš tiesų per ateinančius kelis šimtmečius po įvykio intelektualai dar ilgą laiką ginčijosi dėl tikrosios pasakojimo versijos abejodami Žako de Griso kaltumu. Pavyzdžiui, Apšvietos amžiuje buvo pabrėžiamas paties teismo žiaurumas užuot bandžius atsižvelgti į Margaritos de Karuž pasakojimą, kadangi Apšvietos mąstytojai smerkė mirties bausmes. Tačiau taip pat neišklausyti moters istorijos ir pasisakyti už Apšvietos vertybes, kuriomis deklaruojamas palankumas žmogaus teisėms, yra gan dviveidiška.

Kai kuriems kritikams pirma filmo dalis, Žako de Karužo istorijos versija, pasirodė ištęsta ir nuobodi, kadangi, pasak jų, personažas nėra vertas 40 min. žiūrovų dėmesio, ir tik vėliau filmas išties įsibėgėja, kai ima atsiskleisti pasakojimo visuma, kuri baigiasi įtempta, kruvina, žūtbūtine dvikova. Maža to, režisierius kritikuojamas, kad rodė perteklines prievartavimo scenas. Tačiau Ridlis Skotas, tokių dramų kaip „Robinas Hudas” (Robin Hood, 2010), “Amerikos gangsteris“ (American Gansgster, 2007), “Gladiatorius“ (Gladiator, 2000) prodiuseris, neabejotinai moka pasakoti istoriją ir priversti žiūrovą drebėti iš įtampos. Nors filmo pradžia ir yra gana lėtoka, tačiau pabaiga tikrai atsveria visas iš nuobodulio patirtas kančias, jeigu kam nors jos iš tikrųjų pasitaikys, o subtilūs pasakojimo niuansai su puikia aktorių vaidyba nustebins, kokia trapi yra tiesa.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto