Netflix“ serialas „You“ iš pirmo žvilgsnio vaizduoja įmanoma ir ganėtinai įprastą gyvenimišką situaciją, kuomet susižavima asmenimi, atsiranda domėjimąsis juo… Tačiau kada reikėtų sustoti ir susimąstyti? Kada prieinama kraštutinė riba pavydo bei kontrolės santykiuose?

2018 metų rudenį ekranuose pasirodęs serialas – prodiuserių ir kino režisierių Greg Berlandi ir Sera Gamble sukurtas psichologinis trileris, paremtas 2014 metais išleistu Caroline Kepnes romanu. „Netflix“ platformoje serialas susilaukė daugiau nei 43 milijonų peržiūrų. Tiesa, serialo plėtojimo pradžia nebuvo lengva – dar 2015 metais, kuomet buvo paskelbta, kad režisieriai kurs serialą pagal C. Kepnes knygą, šis buvo bandytas pristatyti „Netflix“ platformai, tačiau du kartus atmestas. G. Berlandi „Entertainment Weekly“ interviu metu pasakojo, jog serialas „Netflix“ atstovams iš pradžių atrodė kaip „besaikis šou“. Taigi, pradžioje juostą platino „Lifetime“ televizinis transliuotojas ir tik nuo 2018 metų serialą pradėjo transliuoti „Netflix“. „You“ jau dabar turi išleistus 2 sezonus, o 2021 metais planuojamas išleisti ir 3 sezonas. Juostos pagrindinį vaidmenį atlieka kino ekranuose gerai žinomas aktorius bei muzikantas Penn Badgley, vaidinęs ir kituose ne mažiau populiariuose juostose kaip „Gossip Girl“, „The Mountain“, „Adam Green‘s Aladin“ ir daug kitų.

Pirmojo sezono veiksmas sukasi aplink Joe Goldbergą – Niujorko miesto knygyno direktorių, pamilusį klientę. Štai čia ir atskleidžiama Joe nesveika, liguista manija – bijodamas užkalbinti merginą, jis pradeda ją sekti socialiniuose tinkluose, naudodamas žiniasklaidos priemones bei kitas technologijas Joe seka merginos buvimo vietą ir stengiasi panaikinti visas kliūtis, kurios gali trukdyti jiems būti kartu. Žinoma, Joe pasiekia merginos širdį, tačiau ši net nenumano, jog jų santykiai sukurti ant trapaus ir pavojingo maniakiško elgesio ir apsėdimo pamatų.

Antrojo sezono siužetas panašus į pirmojo, tik čia herojus su nauja tapatybe persikelia gyventi iš Niujorko į Los Andželą, tikėdamasis pabėgti nuo savo praeities. Naujame mieste Joe taip pat įsimyli merginą ir jausmai iš naujo sužadina jo maniakišką elgesį.

Serialo idėja

Režisierių teigimu, „You“ tyrinėja psichodinaminį požiūrį į erotiką, intymumą ir požiūrį į meilę, santykį per pagrindinio veikėjo Joe perspektyvą. Be to, serialu buvo siekiama sukurti kitokio pobūdžio romantinį aspektą, neįprastą Holivudo romantinių kūrinių scenarijams. „You“ keliami klausimai apie obsesijos ir manipuliavimo etiką bei galimas pasėkmes gyvenant idealizuotų meilės santykių idėjomis. Kitaip sakant – seriale vaizduojamas visiškai antisocialus elgesys, kuris yra pagrindinė Joe romantinių pastangų dalis – tokiu būdu yra sunaikinama paties asmens autonomija, kuri skatina daryti nusikalstamas veikas, siekiant pritraukti kitų žmonių dėmesį ir meilę.

Seriale nesunku pastebėti ir užuomenų į mizoginiją (neapykantą bei panieką ar išankstinį nusistatymą pries moterišką lytį), kuomet tam tikri veiksmai nuvertina nukentėjusių moterų patirtį arba verčia ja suabejoti romantiškai linkusių vyrų naudai. Tokios idėjos žadina žiūrovo interesą ir tarsi savotiškai kelia vidinį konfliktą, kuomet nuolatos vienos ar kitos pozicijos „palaikymas“ mainosi.

Aktoriaus santykis su pagrindiniu veikėju

Prieš serialo premjerą, vienME interviu, pagrindinį serialo herojų įkūnijantis P. Badgley teigė, jog, iš tiesų, nenorėjo šio vaidmens, kadangi jis pats kaip asmenybė visiškai priešataravo vaidmens požiūriui ir elgesiui: „Nenorėjau to daryti – to buvo per daug. Buvau prieštaravęs vaidmens pobūdžiui. Jei tai meilės istorija, ką ji sako? Tai nėra vidutinis pasirodymas, tai – socialinis eksperimentas“. Aktorius teigia, jog serialas iš esmės prilygsta „Roršacho testui“ (psichologinis testas, kurio metu subjektų suvokimas registruojamas ir analizuojamas psichologinės interpretacijos būdu), kuomet mes galime interpretuoti matomus vaizdus savaip ir skirtingai suvokti juostos turinį bei tikslą.

Tačiau su sudėtingu vaidmeniu aktorius susitvarkė puikiai – serialo metu dažnai galima pasijausti netgi nejaukiai matant „stiklinį“ serijinio žudiko žvilgsnį ir tarsi emocijas sunkiai išreiškiančias mimikas, „marmurinį“ veidą.

Deja, net ir serialui tęsiant sezonus, aktoriui pamilti savo vaidmens nepavyko: P. Badgley teigia, jog tai yra „izoliuojanti“ patirtis, bet taip pat teigia, jog yra nustebęs, kokią gilią metaforą jis kartu su serialo kūrėjais išvystė vaizduodami Joe personažą.

Auditorijos reakcija

Serialas yra puikus visiško pasisavinimo, pavydo ir kontrolės pavyzdys, kur visi, netgi siaubingi, veiksmai pateisinami „meile“. Įdomu tai, jog dauguma serialo žiūrovų teisina pagrindinio veikėjo veiksmus vardan meilės, nors šis yra pateikiamas kaip serijinis žudikas, kuris dėl savo norų įgyvendinimo padarys viską.

Ir pats P. Badgley nevengė atsakyti žmonėms, „Twitter“ platformoje teisinantiems Joe veiksmus ir idealizuojantiems jo personažą. „Jis žudikas“ – teigė aktorius. Aktorius sako: „Klausimas iš tikrųjų yra: kokiame laike mes esame? Kuriame momente mes esame, kad mums tai atrodo taip patrauklu? Nesakau, kad blogai, jog tai yra šitaip įtikinama, bet kas būtent žmonėms šitaip patinka?“. Aktorius taip pat priduria: „Manau, kad šiuo serialu mes turime galimybę tyrinėti ir nebūtinai dėl to turime jaustis blogai, tačiau turėtume užduoti klausimą”.

Taigi, o „ką tu padarytum dėl meilės?“

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto