Ieškodamas „NETFLIX“ platformoje ką gero pasižiūrėti, nusprendžiau įvertinti jau daug kartų tarp draugų rekomendacijų matytą 2020 metais pasirodžiusį tikrais įvykiais paremtą vokiečių gamybos mini serialą „Neįprasta“ (angl. „Unortodox“).
Serialo istorijos epicentre atsiduria iš Niujorko ultraortodoksų žydų bendruomenės į Berlyną pabėgusią devyniolikmetę Ester Šapiro, kuri nori pradėti naują gyvenimą. Tačiau mergina net nenutuokė, jog paskui ją į Vokietijos sostinę atlėks jos įsiutęs vyras Jankis, kuris visais įmanomais būdais norės ją susigrąžinti. Gyvendama baimėje, Ester privalo peržengti per save ir stoti akis į akį su žmogumi, kuris darė ją nelaimingą. Tik ar šis susitikimas nesibaigs tragedija? Štai kur didžiausias klausimas.
Iš karto prisipažinsiu, jog tikėjausi iš šio serialo kažko žiauresnio. Visgi po festivalyje „Kino Pavasaris“ pamatytos 2018 metų prancūzų juostos „M“ (angl. „M“), galvojau, kad ir čia iš tokios bjaurios perspektyvos parodys mums šios pakankamai uždaros žydų bendruomenės užkulisius. Bet ne, šiuo atveju buvo apsieita be purvo, o tik parodytas vienas konkretus žvilgsnis į santuoką bei moters padėtį šioje bendruomenėje. Ir tai buvo be galo įdomu, o kartu ir nemalonu dėl pačios seriale gvildenamos temos.
Ir, žinot, pasižiūrėjus šią istoriją susimąsčiau, kodėl gyvenant XXI amžiuje mes turime būti priklausomi nuo religijos ir senų papročių, kurie dabar atrodo visiškai neadekvačiai ir aišku nehumaniškai. Nesu nusistatęs prieš religijas, bet kai tam tikrose bendruomenėse vyksta tokie dalykai, paremti senais religiniais manifestais kaip nelygybė, seksizmas, homofobija, rasizmas ir neapykanta kitoms tautoms, darosi nuoširdžiai pikta, nes žmonės nesugeba gyventi harmonijoje ir sutarti su likusiu pasauliu.
Būtent tą mes galime įžvelgti ir šiame projekte. Mes matome visišką seksizmą, susijusį su vyro dominavimu ir moters nuolankumu. Moteris jau nuo jaunų metų yra ruošiamos tarnauti vyrui ir neturėti savo nuomonės, kas ir priverčia pagrindinę istorijos heroję bėgti iš tokios bendruomenės, kuri varžo žmogų ir neleidžia būti savimi. Ir čia pateikiamos visos įmanomos problemos, su kuriomis turi susidurti moterys, gyvenančios ultraortodoksų bendruomenėje. Kokios tos problemos? Na, nenoriu aš Jums išpasakoti to, dėl ko šis mini serialas taip mane sudomino. Todėl geriau pasižiūrėkite patys ir patirkite tai savo kailiu.
Šnekant apie personažus, tai mes turime du pagrindinius herojus – Ester ir Jankį, kurių santuoka yra pateikiama iš skirtingų perspektyvų. Abu jie atsiskleidžia kaip asmenybės ir tai irgi tampa vienu iš stipresnių dramaturginių šio pasakojimo elementų. Ir nors visgi jų požiūris į gyvenimą yra labai skirtingas, bet dėl vieno jie yra panašūs. Tai yra išryškinama viso serialo metu ir finale pateikiama pakankamai atvirai. Tad susimąstyti apie tai, ką išvystame einant šiai istorijai link pabaigos, bus ne pro šalį. Visgi toks ir buvo serialo tikslas, parodyti mums, kokiomis sąlygomis gyvena vienai atskirai bendruomenei priklausantys jauni žmonės. Kas dėl kitų herojų, tai jie buvo čia tik tam, kad esminė problema būtų dar labiau išryškinta. Nes tiesą sakant, būtent antraplaniai personažai ir jų veiksmai paskatina priimti tam tikrus mano paminėto dueto sprendimus.
Vizualiai serialas žiūrisi pakankamai maloniai. Patiko man ir muzika, ir labai solidus vaizdo montažas, kuris kelis kartus privertė pajusti įtampos jausmą. Kameros darbas bei meninis apipavidalinimas irgi nesugadino bendro vaizdo, tad patikėti, kas dedasi ekrane, yra labai paprasta. Ypatingai mane pamalonino operatoriaus darbas, dėka kurio buvo galima bent kelioms akimirkoms pasimėgauti Berlyno vaizdais.
Serialo treileris:
Kas dėl aktorių, tai pagirčiau pagrindinio vaidmens atlikėją Shirą Haas, kuri puikiai iš emocinės perspektyvos perteikė savo vaidinamą personažą, tuo pačiu sukeldama ir didžiulę simpatiją jam. Tą pati pasakyčiau ir apie Amitą Rahavą, įkūnijusį Jankį Šapiro. Tik čia, vietoje simpatijos, galima buvo pajusti antipatiją ne tik jo personažui, bet ir tam, ką šis personažas atstovavo. Kiti aktoriai kaip Jeffas Willbuschas Alex Reid, Ronit Asheri ir Aaronas Altaras buvo pakenčiami, nors labai jau išskirtinių pasirodymų jų tarpe aš nepastebėjau.
Apibendrinant – projektas, kurį verta pamatyti ne vien dėl bendro išprusimo, bet ir dėl to, kokią žinutę jis neša. Visgi daug kur, net nebūnant tokiose bendruomenėse kaip čia, vyrauja seksizmas ir vyro dominavimas šeimoje, kuris dažnai gali virsti į smurtą bei nepagarbą partneriui. Ane, diedai, kuriems moteris asocijuojasi su tarnaite? Nebūkite tokiais, tiesiog nebūkite. Ir gal šis serialas privers Jus pažiūrėti į šią problemą visai kitokiomis akimis.