Tai pirmasis ilgametražis režisieriaus Lauryno Bereišos filmas, kurio debiutas buvo itin sėkmingas. Pasaulinė „Piligrimų“ premjera įvyko 78-ajame Venecijos kino festivalyje. Ši kriminalinė drama, pirmiausia, buvo įvertinta užsienio kritikų bei įėjo į Lietuvos kino istoriją, kaip aukščiausiai įvertintas šalies filmas. Filmą įsigijo ir itin populiari JAV kino platforma HBO.

Filmo siužetas nėra sudėtingas, todėl bus lengvai suprantamas kiekvienam žiūrovui. Kiek kraupus ir priverčiantis susimąstyti, tačiau, tuo pat metu, ir itin įtraukiantis. Filmo filmavimui pasirinkta kiek neįprasta, bet režisieriui svarbi vieta – Karmėlava, miestelis esantis Kauno rajone. Svarbu paminėti ir tai, jog šio filmo premjerai, Karmėlavoje specialiai buvo pastatytas kino teatras. Tai L. Bereišos gimtinė, todėl suprantamas toks sentimentalus režisieriaus pasirinkimas. Dviejų žmonių – Pauliaus (Giedrius Kiela) ir Indrės (Gabija Bargailaitė) kelionė per prisiminimus, grįžus į Karmėlavą, kurie labai giliai įsirėžė į jų atmintį. Tai žiauri mylimo ir itin brangaus žmogaus mirtis, kuri privertė pagrindinius filmo veikėjus sugrįžti į Karmėlavą. Prieš ketverius metus mirusio Mato, kuris buvo Indrės vaikinas bei Pauliaus brolis, mirtis, su kuria jiems itin sunku susitaikyti, tai juos sukrėtė, paliko daug neatsakytų klausimų. Matas buvo labai stipriai kankinamas ir nužudytas, būtent todėl, Paulius nori viską išsiaiškinti ir įvykdyti atpildą prie to prisidėjusiems žmonėms.

Filmo „Piligrimai“ kadras

Paulius ir Indrė nori ištyrinėti jiems nepažįstamą miestelį, kuriame gyveno jiems svarbus žmogus ir galbūt pagaliau įgyvendinti tai, ko jiems nepavyko padaryti per ketverius metus. Jie nori suprasti tai, ką patyrė Matas. Jiems vis dar sunku susitaikyti su jo mirtimi, nors ir praėjo nemažai laiko. Tai savotiškas jų bandymas susitaikyti su brolio bei mylimojo mirtimi, tarsi, noras paskutinį kartą prie to prisiliesti ir paleisti tai amžiams. Filme itin gausiu įtampos, kuri pateikiama per veikėjų emocinį sumišimą: ramybė, atjauta, kerštas, pyktis, per labai plačią emocijų prizmę, bet žiūrovams gali sukelti skirtingus pojūčius.

Filmas teigiamai įvertintas ne tik kino žiūrovų, bet ir kino kritikų, todėl pelnė daugybę apdovanojimų bei sulaukė tarptautinio pripažinimo: Venecijoje vykusiame festivalyje „Horizontai“ („Orizzonti“) laimėjo geriausio filmo apdovanojimą, kuris yra aukščiausias įvertinimas Lietuvos kino istorijoje. Graikijoje vykusiuose Salonikų apdovanojimuose, pelnė geriausio scenarijaus apdovanojimą. Taip pat, filmas sulaukė pripažinimo ir Lietuvoje, vykusiame „Kino pavasario“ konkurse, vienas iš pagrindinių aktorių Giedrius Kiela, kuris filme atliko Pauliaus vaidmenį, laimėjo geriausio aktoriaus apdovanojimą.

Filmo „Piligrimai“ kadras

Filmas sulaukė itin aukšto įvertinimo ne tik kino festivaliuose, tačiau, šį filmą įsigijo ir HBO – JAV kabelinės televizijos tinklas, kino platforma, kurios programą sudaro naujausi ir populiariausi filmai, įvairaus pobūdžio TV serialai, dokumentika ir kita. Apie tokią lietuviško filmo sėkmę prodiuserė Klementina Remeikienė teigia: „Mes dirbame su „Resonate films“, kuriuos mes netikėtai sutikome festivalyje „Kino pavasaris“. Nuo tada mes pradėjome šito filmo pardavimo kelią. Jie buvo labai suinteresuoti, turėjo nemažai patirties su „HBO“. Filmo atsiradimas šitoje namų kino platformoje yra iš tikrųjų didelis jų darbas, – apie filmo „Piligrimai“ kelią į „HBO“ pasakoja prodiuserė. – Tai yra pirmoji tokia lietuviško filmo sėkmė, kuri gali padėti pamatus kitų lietuviškų filmų sklaidai tokiose kino platformose.“Kriminalinė drama „Piligrimai“ padeda pakeisti susiformavusius stereotipus apie lietuviško kino primityvumą. Viskas kas pateikiama šiame filme yra itin tikroviška ir natūralu, todėl tam tikrose situacijose padeda žiūrovui susitapatinti su veikėjais bei aplinka.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto