Greičiausiai nerastume tokio žmogaus, kuris nebūtų matęs bent vieno filmo, kuriame vaidmenį atliko Džekas Nikolsonas (Jack Nicholson). Aktorius nusifilmavo daugybėje filmų bei pelnė gausybę apdovanojimų.

Džekas Nikolsonas gimė 1937 metų balandžio 22 dieną. Šiuo metu aktoriui 85 metai. Nuo pat vaikystės Džekas svajojo apie aktoriaus karjerą Holivude. Pirmą kartą į Holivudą atvyko būdamas 17 metų. Jam buvo pasiūlytas animatoriaus darbas, kurio jis atsisakė, jo tikslas buvo tapti aktoriumi. Visgi, įkopti į Holivudo aukštumas nebuvo taip paprasta. Po kelių nesėkmingų rolių mažo biudžeto filmuose, Džekas suprato, kad jo aktoriaus karjera neturi jokių perspektyvų ir nusprendė pasukti kitu keliu – rašyti scenarijus filmams bei juos režisuoti. Ši sritis pripažinimo jam taip pat neatnešė.

Džekas Nikolsonas sėkmės ir pripažinimo sulaukė tik 1969 metais, suvaidinęs alkoholiko advokato vaidmenį. Šis jo vaidmuo buvo nominuotas Oskarui. Po truputį aktorius pradėjo kopti karjeros laiptais, kur pradėjo rastis vis daugiau vaidmenų ir vis daugiau pasiūlymų filmuotis. Taigi, pažvelkime į 10 sėkmingiausių aktoriaus karjeros filmų.

Žinoma, sutalpinti į dešimtuką visus puikius aktoriaus vaidmenis yra neįmanoma. Džekas Nikolsonas per savo aktoriaus karjerą pelnė net 12 Oskarų nominacijų, iš kurių tris laimėjo, jis yra daugiausiai kartų nominuotas aktorius Akademijos istorijoje. Aktorius ypatingas savo charizmatišku vaidinimo stiliumi, sugebėjimu atlikti vaidmenį labiausiai jam tinkančia maniera ir taip nepalikti abejingų ar abejojančių jo talentu. Norintiems susipažinti plačiau su Jack Nicholson asmenybe ir jo gyvenimo vingiais, yra sukurtas puikus dokumentinis filmas ,, Dr. Jack and Mr. Nicholson‘‘, kurį turėtų pažiūrėti kiekvienas šio aktoriaus gerbėjas.

10. ,,Istviko raganos‘‘ (The Witches of Eastwick)

Ši fantastinė komedija pasirodo 1987 metais. Jos režisierius – George’s Milleris. Pagrindinį vaidmenį čia atlieka Džekas Nikolsonas. Filmo siužetas sukasi apie tris meilės ištroškusias moteris, kurios siekia surasti tobulą vyrą. Kiekviena jų susikuria savo idealų vyro variantą, bet moterys net neįtaria, turinčios stebuklingų galių, taigi netrukus mieste pasirodo paslaptingas vyras Darylas Van Hornas ir nusiperka didžiulius Lennoxo rūmus, kurie prieš tai buvo apleisti ir negyvenami. Darylas Van Hornas pasirodymas miestelyje visiškai pakeičia trijų moterų gyvenimą, jis suvilioja visas tris, o jau tada prasideda linksmybės. Visgi miestelis nedidelis ir netrukus jame pasklinda gandai apie nepadorų moterų elgesį, visos trys nusprendžia Darylą palikti, bet taip paprastai įžeisto vyro orumo nenuraminsi… Filme gausu humoro, sarkazmo ir paradoksų.

9. ,,Švelnumo kalba‘‘ (Terms of Endearment)

Tai 1983 metais Jameso L. Brookso režisuotas filmas, kuris buvo nominuotas net 11 Oskarų, o 5 iš jų pelnė. Čia Džekas Nikolsonas atlieka antraplanį Garreto Breedlove vaidmenį. Už šį vaidmenį Nikolsonas gauna antrą Oskarą. Filme vaizduojamas motinos ir dukters santykis, o greta – jų santykiai su vyrais. Svarbu pastebėti, kad filme svarbus ne tik romantinis santykių aspektas, bet ir pavyzdinis vieningos šeimos portretas. Vaizduojamos ne tik komiškos situacijos, bet ir skaudūs išgyvenimai, artimųjų netektys. Puikūs aktoriai, charizmatiškas siužetas – nepalieka abejingų. Tik pasirodęs filmas tapo kultiniu, nors žiūrint iš šių dienų perspektyvos filmas žiūrisi labiau kaip komedija negu drama.


8. ,,Pažadas‘‘ (The Pledge)

Tai 2001 metais pasirodęs Seanas Pennas režisuotas filmas, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Džekas Nikolsonas. Filmas pastatytas remiantis Friedricho Dürrenmatto novele. Pagrindinis veikėjas Džeris Blackas, atitarnavęs žmogžudysčių skyriuje didelę dalį savo gyvenimo nusprendžia išeiti į užtarnautą pensiją. Iš kolegų gauna dovanų kelionę į Meksiką – šalį, kurią seniai svajojo aplankyti, tačiau visiškai netikėtai sužino apie kraupią žmogžudystę, įvykdytą Nevadoje. Nužudyta mergaitė. Džeris pasižada mergaitės tėvams surasti žudiką. Jis nusiperka apleistą degalinę ir joje apsigyvena. Netrukus suranda pagrindinį įtariamąjį indėną, bet šis netrukus nusižudo. Tiesa, Džeris indėno niekada nelaikė rimtu įtariamuoju, dėl to tikrojo žudiko paieškos tęsiasi. Pažadas surasti žudiką ir paini bylos eiga visiškai sudrumsčia ramų Džerio gyvenimą ir gramzdina į pamišimą.

7. ,,Kūniška patirtis‘‘ (Carnal Knowledge)

Šis filmas, galbūt, kiek mažiau žinomas nei prieš tai minėti filmai. 1971 metais filmą surežisavo Mike Nichols. Tai puiki amerikietiška drama su komedijos prieskoniu. Pagrindinius vaidmenis atlieka Džekas Nikolsonas – Džonatanas Fuersast ir Arthuras Garfunkelis – Sandis. Šie du jaunuoliai dalijasi koledžo kambariu. Vakarais vaikinai mėgsta aptarti savo seksualinius partnerius, bet jų požiūris į moteris stipriai išsiskiria. Sandis linkęs idealizuoti moteris, yra be galo švelnus ir aistringas, o štai Džonatanas – priešingai – jis linkęs moteris sudaiktinti, mano, kad moterų pagrindinis vaidmuo – padaryti vyrą nelaimingu. Filmas susideda iš trijų dalių: pirmoji, kai Sandis ir Džonatanas yra koledžo kambariokai; antrosios dalies veiksmas vyksta praėjus keletui metų po studijų ir trečioji dalis, kai abu vyrai yra pusamžiai. Ypatingai įdomu stebėti, kaip keičiasi šių dviejų vyrų gyvenimas slenkant metams.

6. ,,Infiltruoti‘‘ (The Departed)

Šį puikų kriminalinį trilerį, kuris pasirodė 2006 metais surežisavo Martinas Scorscese. Čia Džekas Nikolsonas atlieka airių gangsterio Franko Costello vaidmenį. Franko Costello filosofija paprasta – gauti viską ko nori, nepaisant jokių kliūčių. Filmo veiksmas vyksta Bostone, kur Frankas infiltruoja savo žmogų Coliną Sullivaną (Matas Damonas) Į Masučusetso valstijos komisariatą. Tuo pat metu policija infiltruoja savo žmogų Williamą “Billy” Costiganą (Leonardas DiCaprio) į Franko Costelo nusikalstamą grupuotę. Praėjus kuriam laikui abu infiltruotieji sužino apie vienas kitą ir prasideda lenktynės – kuris pirmas sugebės nustatyti kito tapatybę ir jį pašalinti. Filmas sulaukė didžiulės šlovės ir susišlavė daug apdovanojimų.

5. ,,Betmenas‘‘ (Batman)

Šiame Timo Burtono režisuotame ir 1989 metais pasirodžiusiame filme Džekas Nikolsonas atlieka įsimintiną Džokerio vaidmenį. Šis antiherojaus vaidmuo jam pavyksta mažų mažiausiai puikiai, jis įtikina žiūrovą, leidžia suabejoti gėrio ir blogio samprata visuomenėje. Juk ,,gerieji‘‘, kurie buvo korumpuoti kalti dėl to, koks tapo Džokeris – psichopatas ir maniakinis žudikas. Dėl šio filmo sėkmės buvo stipriai abejojama, bet jo populiarumas sumušė visus žiūrimumo rekordus. Džekas Nikolsonas sutiko filmuotis ,,Betmene‘‘, tik tuo atveju, jei jo atlygis viršys visų kitų aktorių honorarus, bus apmokamos bet kokios išlaidos susijusios su filmavimu, taip pat jis sutiko filmuotis tik su ta sąlyga, kad pats galės nusistatyti filmavimų grafiką.

4. ,,Kinų kvartalas‘‘ (Chinatown)

Šį šedevrą režisavo Romanas Polanskis. Filmas pasirodė 1974 metais. Šiame film noir stiliaus filme pagrindinio vaidmens atlikėjas Džekas Nikolsonas įsikūnija į privataus detektyvo J. J. “Džeiko” Gitteso rolę. Džeikas pasamdomas ištirti ir išsiaiškinti ar Hollisas Mulwray yra neištikimas savo žmonai. Džeiką nusamdo Holliso žmona Evelina, apsimetusi paslaptinga moteris. Hollisas Mulwray yra itin stambus žemvaldys ir didelio turto valdytojas. Netrukus Hollisas Mulwray nužudomas. Ši byla Džeiką įvelia į labai mįslingą ir pavojingą istoriją su daug nežinomųjų. Už šį vaidmenį Džekas Nikolsonas gauna ,,Auksinį gaublį‘‘ geriausio aktoriaus kategorijoje.

3. „Laiškanešys visuomet skambina du kartus“ (The Postman Always Rings Twice)

Ši išskirtinė drama pasaulio šviesą išvydo 1981 metais. Kino juostos režisierius Bobas Rafelsonas, o pagrindinis vaidmuo atiteko ne kam kitam, o Džekas Nikolsonas, kuris įsikūnijo į Franko Chamberso – pigaus vagies ir sutuoktinio – rolę. Frankas įsimyli moterį vardu Cora, o jų meilė ir aistra vienas kitam ima augti milžinišku greičiu. Jau netrukus buvęs Coros vyras įsimylėjėlių yra nužudomas, o tai į filmą įneša hičkokiškos atmosferos ir įtampos – smurtas čia įgauna kur kas platesnę prasmę – jis kupinas aistros ir subtilumo. Šiame filme vaidinę aktoriai nuostabiai įkūnija kiekvieną personažą – visi jie turi savo vietą filme, o viskas, kas yra parodoma – nėra tik šiaip sau, kiekviena detalė tarsi susideda į vieną dėlionę, ko pasekoje galime išvysti aukščiausio lygio dramos žanro filmą, pripildytą nežmoniška aistra, meile ir ne visuomet išsipildančiais norais. Verta paminėti ir tai, kad šis filmas buvo bene pirmasis toks, kuriame pamatėme visą karjerą Džeką Nikolsoną lydėjusią personažų manierą, pasižyminčią tam tikro psichopato, pasaulio nesuprasto romantiko ir pašėlėlio bruožais.

2. ,,Švytėjimas‘‘ (The Shining) 

1980 metais pasirodęs psichologinis siaubo filmas, kurį režisavo Stanlis Kubrickas. Filmo scenarijus parašytas remiantis to paties pavadinimo Stiveno Kingo romanu. Pagrindinį Džeko Torrance vaidmenį nuostabiai atlieka Džekas Nikolsonas. Džekas Torrance atvyksta į Overlooko viešbutį kalnuose kandidatuoti dėl darbo pasiūlymo – rūpintis viešbučiu ne sezono metu. Džekui šis darbo pasiūlymas pasirodo itin viliojantis, mat tuščiame viešbutyje jis planuoja savo laiką skirti rašymui. Džekas Torrance darbdavių perspėjamas, kad prieš tai buvęs viešbučio prižiūrėtojas apimtas nežinia kokios manijos nužudė visą savo šeimą ir nusižudė pats. Bet tai Džeko negąsdina – anaiptol, dar labiau sudomina. Neilgai trukus į viešbutį atkeliauja ir Džeko žmona Vendi su sūnumi Danniu. Laikas eina, bet Džekui nesiseka parašyti nieko įdomaus ar vertingo. Jis pradeda sapnuoti keistus sapnus, kuriuose žaloja savo sūnų, o ryte nubudus Danniui – Vendi pastebi įbrėžimus ant sūnaus kūno ir apkaltina Džeką, šis viską neigia, bet viskas eina tik blogyn – košmarai tampa vis ryškesni, realybė pradeda kaitaliotis su sapnais…

1. ,,Skrydis virš gegutės lizdo‘‘ (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Tai yra neabejotinai pats sėkmingiausias Džeko Nicholsono vaidmuo. Filmas pasirodė 1975 metais, jį režisavo Milošas Formanas, filmo scenarijus parašytas, remiantis to paties pavadinimo Ken Kesey romanu. Čia Džekui Nikolsonui atlieka pagrindinis – Randelo McMurphy, vyro, kuris patenka į psichiatrijos ligoninę vaidmuo. McMurphy nemano, kad jis turi kokį nors psichinį sutrikimą, o bausmės atlikimas psichiatrijos ligoninėje, lyginant su kalėjimu – bus kaip malonus poilsis. Deja, jo lūkesčiai nepasiteisina. Ligoninėje tvyro slogi aplinka, personalas elgiasi grubiai. McMurphy pamatęs kokie gydymo būdai taikomi ligoniams ir kokia bendra tvarka ligoninėj taikoma – pradeda maištauti į savo maištą įtraukdamas ir kitus pacientus. Prasideda žmogaus kova prieš sistemą. Ne be reikalo ,,Skrydis virš gegutės lizdo‘‘ įvardijamas kaip vienas geriausių visų laikų filmų. Už šį vaidmenį Džekas Nikolsonas gauna Oskarą.

 

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto