Didžiojoje britanijoje šiuo metu populiarėjantys mokytojų naudojami pamokų planai teigia, kad Disnėjaus pasakose seksizmas ir smurtas artimoje aplinkoje yra vienos iš pagrindinių filmų temų.

Anglijoje anonimiškai patalpintas pamokos planas, pavadinimu „Rasizmas ir seksizmas Disnėjaus filmuose“ yra skirtas 11-16 metų mokiniams ir yra dėstomas dorovinio ugdymo bei pilietiškumo pagrindų pamokose. Šis planas jau yra parsisiųstas daugiau nei 5808 kartų, o peržiūrėtas daugiau nei vienuolika tūkstančių kartų.

Naudojant šį planą mokiniams yra dėstoma teorija apie tai, jog Disnėjaus filmai ir pasakos skatina į moteris žvelgti tik kaip į seksualinius objektus, o taip pat pozityviai piešia smurtą bei prievartą artimoje aplinkoje. Pasaka „Gražuolė ir pabaisa“ daugybę metų žavėjo publiką istorija apie meilę, tokią stiprią, jog ji nugali kerus bei atverčia pabaisą į gražuolį princą. Tačau dabar, jaunuoliai yra yra supažindinami su kitokia įvykių versija, teigiama, kad puiki mergina Belle yra supančiota netinkamų santykių su ja įkaite paėmusia pabaisa, kuriose vienintelis įkalintosios ginklas yra jos patrauklumas. Plane galima rasti tokių frazių kaip: „Pabaisa neatakuoja gražuolės, tačiau fizinio smurto pavojus egzistuoja“, taip pat „Filme, moters prigimtis yra būti švelnia bei rūpestinga ir tokios savybės gali netgi smurtaujantį vyrą paversi meiliu bei mylinčiu. Kitaip tariant, moteris yra pati kalta, kad vyras prieš ją smurtauja. Žinoma, pabaisa filmo pabaigoje tampa gražuoliu, nes negražūs žmonės negali būti laimingi.“

ittle-mermaid-disney

Animacinio filmo “Undinėlė” kadras

Belle yra tik viena iš daugelio Disnėjaus princesių, kurios aprašomos kaip nuo vyro priklausomos kvailelės, kurios padarytų bet ką, kad tik gautų turtingą bei išvaizdų, jas galėsiantį išlaiikyti vyrą. Tokiomis pat laikomos ir Undinėlė, Pelenė, Miegančioji Gražuolė, Snieguolė ir Žasmina. Joms pritaikytas tarnaičių vaidmuo: „Jos nesipriešindamos tvarko namus, viskuo rūpinasi, nes yra įsitikinusios, jog jaunas ir turtingas vyras, vieną dieną, ims ir jas pastebės.“ Snieguolės atveju, teigiama, jog ji laukia savojo vyriškio tam, jog pažadinęs iš komos, suteiktų jai gyvenimą.

sleeping-beauty

Animacinio filmo “Miegančioji gražuolė” kadras

Vakarų Jorkšyro parlamento narys Phil Davies piktinasi, kad: „Mokinių tėvams tai didžiulis smūgis. Žinoti, jog nuėjus į mokyklą jūsų vaikui yra plaunamos smegenis tokiomis beprasmybėmis, o jūs negalite to uždrausti, yra be galo sunku. Dauguma tėvų leidžia vaikus į mokyklą tam, jog jie išmoktų matematikos, kalbų ar istorijos, o ne tokių nesąmonių. Manau, Vyriausybė turėtų užtikrinti, jog tokie dalykai mokyklose nevyktų ir mokiniai būtų mokomi to, ko tėvai tikisi.“

cinderella-disney

Animacinio filmo “Pelenė” kadras

Kampanijos „Realus Mokslas“ pirmininkas, Chris McGovern, mano, kad tokių planų naudojimas reprezentuoja šeimos vertybių sumenkinimą bei senųjų pasakų išminties paniekinimą. Jis teigia: „Pasakos, įskaitant ir Disnėjaus, leidžia vaikams pajusti visokį pasaulį, kartu įspėja apie jame tykančius pavojus. Kaip ir literatūroje ar mene, naudojami stereotipiniai personažai demonstruoja meilės ir neapykantos, gėrio ir blogio bei tiesos ir apgaulės kovas. Sudarinėjama nauja perspektyva į tokių pasakų herojus gali būti pavojinga vaikams, nykstantys tradicinių pamokų modeliai gali pakenkti vaikų psichologinei sveikatai. Tėvai turi pilną teisę prisibijoti ateinančių naujovių, kurios tik bukins jų vaikus ir kurias įneša mūsų taip vadinama mokslo sistema.“

snow-white-disney

Animacinio filmo “Snieguolė” kadras

Disnėjaus atstovas spaudai taip pat išsakė savo nuomonę šia tema bei teigė, kad: „Daugiau nei devyniasdešimt metų Disnėjaus pasakos ir mylimi herojai buvo universalūs bei aktualūs. Viso pasaulio vaikai bei suaugę žiūri bei mato personažuose save, dėl jų vidinių savybių, tokių kaip: užsispyrimas, gerumas, ištikimybė, šmaikštumas, drąsa bei sąmojingumas. “

Kaip yra iš tikrųjų paliekame spręsti sakaitytojams.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto