Kartais taip nutinka, kad pasipildai savo filmų ir serialų kolekciją dar nematytais projektais, bet tik po kelerių metų atrandi laiko įvertinti vieną ar kitą pirkinį. Taip man nutiko su 2018 metais pasirodžiusiu ir tris prestižinius „Auksinius gaublius“ pelniusiu Jeano Marco-Valle režisuotu „HBO“ mini-serialu „Aštrūs daiktai“ (angl. „Sharp Objects“).
Serialo istorija sukasi aplink ne itin sėkmingą vieno Čikagos laikraščio žurnalistę Kamilą Priker, kuriai yra patikėtas bene svarbiausias jos karjeroje tyrimas. Moteris turi nuvažiuoti į savo gimtąjį miestelį ir parašyti kelis straipsnius apie jame siautėjantį maniaką, kurio aukomis tapo kelios mažos mergaitės. Tačiau vos tik atvažiavusi į vietą, Kamila supranta, jog šis darbas taps jai didžiausiu iššūkiu ne tik dėl painios bylos, bet ir dėl nedraugiškai nusiteikusių miestelio gyventojų požiūrio į ją.
Retai kada rašau, jog gailiuosi dėl neperžiūrėto kokio nors filmo ar serialo, nes dažniausiai visus mane dominančius projektus stengiuosi įvertinti kuo įmanoma greičiau. Ir čia tas retas atvejis, kai po seanso pradėjau save graužti, kodėl iš aštuonių serijų susidedantis mini-serialas „Aštrūs daiktai“ nebuvo peržiūrėtas laiku. Dar ir todėl, jog buvau nusipirkęs specialų šio serialo Blu-Ray leidimą bei už šį projektą buvo atsakingas mano labai mėgstamų filmų „Cafe de Flore“, „Dalaso klubas“ (angl. „Dallar Buyers Club“) ir „Laukinė“ (angl. „Wild“) režisierius Jeanas Marcas-Valle.
Dėl ko šis pasakojimas taip įtraukia nuo pat pirmų akimirkų? Aišku, kad dėl pačios istorijos, kuri čia turi tris siužetinius vingius, apie kuriuos trumpai ir užsiminsiu. Pirmiausia – tai yra žurnalistinis tyrimas, kuris leidžia suprasti visus esminius šios profesijos niuansus ir tuo pačiu susitapatinti su žmogumi, kuris ir atlieka šį tyrimą. Nes kaip dažnai būna, daug kas nuvertina žurnalistų darbą galvodami, jog jie kišasi ten, kur nereikia. Tad čia iš dalies yra tokia pamokanti medžiaga, kuri galbūt kai kuriems žmonėms leis suvokti, kaip ir kokiu principu yra vykdomi tokio pobūdžio tyrimai.
Antra – tai pasakojimas apie maniako paieškas ir policijos darbą provincijoje. Kaip ir pridera tokioms istorijoms, kurių veiksmas vyksta mažuose miesteliuose, mums yra suteikiamas visas spektras stereotipų, dėl kurių ne tik JAV, bet ir daugelyje kitų šalių itin skeptiškai yra žiūrimą į policijos darbą. Bent jau šiame pasakojime tai yra išreikšta labai vaizdingai, kas, tiesą sakant, sujaukia jausmus ir priverčia jausti pyktį dėl taip atliekamo darbo.
Trečia – tai mažo miestelio žmonių požiūris į tam tikrus XXI amžiuje jau kaip ir norma tapusius visuomenės aspektus. Apie ką aš čia? Apie vienos lyties žmonių santykius, stiprias ir nepriklausomas moteris, grožio standartus ir panašius niuansus, kurie kai kuriems asmenims kelia pyktį. Nereikia net toli važiuoti. Vien tik pasižiūrėjus į rasizmą, homofobiją, seksizmą kuris irgi pastebimas Lietuvoje, pasidaro graudu ir nemalonu.
Įtampos ir įdomiai vystomų siužetinių vingių šiame seriale netrūksta, kaip ir netrūksta įdomių bei charizmatiškų personažų. Geriausiai atskleistas herojus – Kamila Priker, kurios istorija pateikiama iš kelių įdomių perspektyvų, leidusių suprasti jos asmenybę. Čia sustosiu, nes tektų tada išpasakoti kai kuriuos siužetinės linijos niuansus, kurie yra vienu iš svarbesnių šios istorijos variklių. Patiko man dar bylą tiriantis detektyvas Ričardas Vilisas bei Adora Krelin, kurios personažas čia irgi turėjo ką pasakyti bei peržiūros metu sukelti tam tikras negatyvias emocijas.
Kaip ir pridera meistrui Jeanui Marcui-Valle, kiekvieno jo projekto techninė dalis sukelia didžiausią malonumą ir akims, ir ausims. Tad ką jau čia daug kalbėti – vizualiai viskas atrodo puikiai, o garso takelis sukelia puikią įtampą kuriant bendrą šio pasakojimo mistinę atmosferą.
Kuo dar gali pasigirti šis mini-serialas? Aišku, kad solidžia pagrindinių aktorių vaidyba. Ypatingai pagirti reikėtų šešiems „Oskarams“ nominuotos Amy Adams pasirodymą, kuris buvo labai įtikinamas. Taip pat projekte gerai savo vaidmenis atliko „Auksinį gaublį“ už savo pasirodymą pelniusi Patricia Clarkson, Chrisas Messina, Eliza Scanlen ir Mattas Cravenas.
Apibendrinant – įdomi nuo pradžios iki pat finalo detektyvinio pobūdžio drama, kuri ne tik laiko įtampoje ir nežinioje dėl tiriamos bylos, bet ir sudomina dėl su provincijos gyventojams būdingais stereotipais susijusių gvildenamų temų.