Visai neseniai kino pasaulį pasiekė žinia, jog skandalingasis britų komikas Sacha Baronas Cohenas paslapčia nufilmavo antrąją „Borato“ (angl. „Borat“) dalį. Būtent tai ir paskatino mane pasižiūrėti jo 2018 metais pasirodžiusį labai kontraversišką iš septynių serijų susidedantį serialą „Kas yra Amerika?“ (angl. „Who Is America“), kuriame yra ne tik pašiepiamas amerikiečių gyvenimo būdas, bet ir parodoma, kokie visgi jankiai yra buki.
Serialo istorija yra padalyta į skečus, kuriuose pasirodo skirtingi, bet labai charizmatiški veikėjai – visokiausių konspiracijų teoretikas Bilis Veinas Rudnikas jaunesnysis, iš Izraelio atkeliavęs antiterorizmo ekspertas Eranas Moradas, bandantis integruotis į visuomenės socialinį gyvenimą buvęs kalinys Rikas Šermanas, milijardierius pleibojus bei įžymybių mados fotografas Džio Monaldas, suomių „Youtube“ žvaižgdūnas slapyvardžiu „OMGWhizzBoyOMG!“ bei progresyvus ir labai tolerantiškas Rydo Koledžo lektorius Niras Keinas-Degeočelas.
Kiekvienas iš mano paminėtų personažų kalbina kažką ir tuo pačiu bando provokuoti savo aponentus įvairiausiais nepatogiais klausimais, kurių adekvatūs žmonės dažniausiai neužduoda. Ir tai yra tiesiog genialu, kokiu būdu tie klausimai yra pateikti. Pirmiausia tai nėra suvaidintas šou, todėl tie žmonės, kuriuos kalbina Sachos Barono Coheno įkūnyti personažai, net nesuvokia, jog padaro iš savęs visiškus idiotus. Idiotus, kuriuos pamatys ne tik amerikiečiai, bet ir pasaulis. Įdomiausia, kad tai nėra eiliniai piliečiai, o ganėtinai svarbias pozicijas politikoje ir įvairiausiuose organizacijose užimantys asmenys. Būtent dėl to, pasirodžius serialui, kai kurie iš jų padavė į teismą kūrėjus bei patį aktorių už sutryptą garbę bei orumą.
Taigi seriale kalba eina apie tai, kas yra pati Amerika ir kokias pažiūras skleidžia joje gyvenantys žmonės. Tad man keista, jog net ir tokioje demokratinėje ir visiems pavyzdžiu tapusioje valstybėje XXI amžiuje yra tokių išgamų, kurie pateisina homofobiją, seksizmą, rasizmą bei nacionalizmą. Ir su tokiomis skaudžiomis bei garbės nepriduodančiomis temomis tiesiog nepriekaištingai sužaidžia Sacha Baronas Cohenas.
Kiekvienas seriale pateiktas skečas yra vertas aplodismentų, nes išlaikyti tokį rimtą toną skleidžiant tokias nesąmones ir tuo pačiu puikiausiu būdu besityčiojant iš visokiausių marginalų, yra tiesiog genialu ir nepakartojama. Juokiausi iki ašarų beveik iš kiekvieno juokelio, kurio aišku net nesuprato tie, kurie ir tapo šio serialo aukomis.
Techniškai serialas savo stiliumi yra identiškas ankstesniems Sachos Barono Coheno darbams, todėl jeigu matėte Boratą, Bruno, Ali Dž pasirodymus, žinote, ko laukti. Užtat ką pagirčiau tai nuostabų ir labai tikrovišką grimą, įdomius kostiumus ir visokias šukuosenas, kuriuos pridavė savotiško šarmo ekrane pasirodantiems personažams. Vaizdo montažas irgi puikus, todėl ekrane mes matome visiškai užbaigtas istorijas.
Vaidyba puiki, nes Sacha Baronas Cohenas yra puikus ir daugiasluoksnis aktorius, kuriam pavyko ekrane pademonstruoti iš įvairiausių perspektyvų savo talentą. Kiti ekrane pasirodę žmonės buvo savimi, todėl žiūrėti į juos buvo be galo linksma. Ypač žinant, jog jie net nenutuokė, kur pateko.
Apibendrinus – puikus ir nepabostantis projektas, kuris ne tik priverčia kvatoti kaip išprotėjusiam, bet ir labai drastiškai parodo, kas gyvena toje svajonių šalyje – Amerikoje – ir kokios politinės jėgos joje valdo.