Vien išgirdus pavadinimą „Keturi tankistai ir šuo“ (lenk. „Czterej pancerni i pies“), mane užklumpa tokia nostalgija, jog sunku susivaldyti. Nuoširdžiai. Vaikystėje teko žiūrėti šį 1966 – 1970 metais rodytą kultinį serialą, su kuriuo mane supažindino tėvai, nes tai buvo jų jaunystės hitas. Kas įdomu, jog pasižiūrėjęs jį prieš daugiau nei dvidešimt metų, iki dabar prisimenu kai kuriuos įvykius, kurie man tada padarė didžiulį įspūdį. Būtent tai ir paskatino mane gavus kolekcinį visų serijų leidimą peržiūrėti šią istoriją ir tuo pačiu iš naujo patirti visus tuos įspūdžius, kurie kažkada tapo neatsiejama mano vaikystės dalimi.

Serialo pasakojimo epicentre atsiduria keturi skirtingi, bet be galo sau artimi vyrukai Janekas, Gustlikas, Grigorijus ir Olgierdas, kuriuos lydi vilkšunis Šarikas. Jie visi – tanko T-34 įgula, kurie Antrojo pasaulinio karo metu vykdo įvairiausias misijas dėl vieno vienintelio tikslo – išlaisvinti Lenkiją nuo nacių.

Pastaruoju metu kažkaip užnešė mane ant karinių filmų ir serialų. Ir šis – vienas iš ypatingiausių. Pirmiausia dėl to, jog tai yra labai universali istorija, kurią galima žiūrėti su visa šeima. Antra – dėl laikotarpio, kuriuo pasirodė šis serialas, nes jo kūrėjai taip genialiai pasišaipė iš Tarybų sąjungos, jog už šio režimo cenzūrą atsakingi žmonės net to nesuprasdami, praleido šį projektą į ekranus. Trečia – buvau pavergtas nuoširdumo ir nostalgijos. Visgi tokias žavias, nekaltas ir gerą žinutę skleidžiančias istorijas šiais laikais sutikti yra išties didelė retenybė.

Visas šio pasakojimo stuburas – personažai ir jų nuotykiai. Kiekvienas iš keturių tankistų yra be galo charizmatiškas ir turintis asmeninių privalumų, kurie dažnai išgelbėja juos nuo nemalonumų ir grėsmės, kurią skleidžia priešiškai nusiteikę naciai ir netgi kai kurie sąjungininkai. Todėl nuo pat pirmos serijos nesunku juos pamėgti ir kuo tolyn, jausti vis didesnę simpatiją. Ne tik jiems kaip žmonėms, bet ir jų daromiems veiksmams. Čia dėka serialo herojų pateikimo žaidžiama su heroizmu, patriotizmu ir moraliniais aspektais, kurie priverčia susimąstyti apie tam tikras vertybes. Įsigilinant į jų portretus, galima pamatyti labai daug įdomių idėjų, kurios aišku pašiepė valdžią ir Tarybų sąjungos doktriną. Be to, nemažai dėmesio gauna ir šuo Šarikas, kuris tapo savotišku laisvės simboliu.

Didelį įspūdį man padarė ir karinės scenos. Nepamirštam, jog serialas pasirodė 1966 metais ir ne didžiulius pinigus savo projektams skiriančiame Holivude, todėl atsižvelgus į tai, visuma net ir dabar atrodo išties didingai. Tad nuobodžiauti peržiūros metu man tikrai neteko. O, kas svarbiausia, visos karinės scenos pateiktos be galo natūraliai, todėl patikėti tuo, kas vyksta ekrane, yra nesunku, nes čia yra rodoma visiškai nenulaižyta tikrovė.

Techniškai serialas šiek tiek trikdo pačioje pradžioje, nes pokadrinis montažas atrodo pakankamai erzinančiai. Bet jau po gero pusvalandžio net nekreipi į tai dėmesio, nes pati istorija taip greitai užburia ir nepaleidžia iki pat finalinio epizodo, jog tokie menki aspektai tiesiog išgaruoja. Kameros darbas, dekoracijos, grimas, šukuosenos – aukštumoje, nes nei vienoje serijoje nesimatė „chaltūros“. O ką kalbėti apie natūralioje aplinkoje filmuotus batalijų epizodus ir tanko pasivažinėjimus.

Serialo aktoriai – puikūs. Janeką suvaidinęs 27-erių Januszas Gajosas – nepakartojamas savo vaidmenyje. Dabar tai – gyva lenkų kino legenda, kuri labai reguliariai ir dabar pasirodo puikiuose projektuose kaip „Kleras“ (lenk. „Kler“). Franciszek Pieczka (Gustlik), Pola Raksa (Marusia), Wlodzimierzas Pressas (Grigorij), Romanas Wilhelmi (Olgierd) ir šuo Šarikas irgi padaro gerą įspūdį. Pastarasis išvis padarė labai didelę įtaką tų laikų vaikams ir suaugusiems, jog anie įsigiję šuniukus vadindavo juos tokiais vardais. Mano tėvai irgi vaikystėje turėjo kiemuose šunis, kuriu vardai – Šarikas.

Apibendrinant – neprastas ir dėmesio vertas serialas, kurį žiūrint reikia įsigilinti į tai, kas jame rodoma. Nes be žvalaus nuotykio, žavių personažų ir kokybiškos techninės dalies, čia galima įžvelgti akivaizdžią žinutę, kuri skirta pašiepti politinį Tarybų sąjungos režimą.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto