Visai neseniai mus džiuginusi su kokybės nestokojančiu mistiniu serialu „Lovkrafto šalis“ (angl. „Lovecraft Country“), platforma „HBO“ spalio gale pristatė dar vieną perliuką – iš šešių epizodų susidedantį „Oskaro“ laureatės Susanne Bier surežisuotą mini serialą „Žlugęs gyvenimas“ (angl. „The Undoing“), kurio pamatu tapo 2014 metais pasirodęs rašytojos Jean Hanff Korelitz romanas „Jūs turėjote žinoti“ (angl. „You Should Have Known“).
Šio mini serialo istorija sukasi aplink sėkmingą karjerą padariusią bei nuostabią šeimą turinčią Niujorko psichoterapeutę Greisę Freiser, kurios gyvenimo galėtų pavydėti kiekvienas žmogus. Besiruošdama savo pirmosios knygos išleidimui, moteris negali atsidžiaugti, jog pagaliau jos darbą galės įvertinti visi norintys. Tačiau vieną dieną viskas apsiverčia aukštyn kojomis – netikėtai dingsta Greisės vyras, o ji pati yra įveliama į vieną paslaptingą nusikaltimą, kurio pasekmės tiek jai, tiek jos šeimai gali būti katastrofiškos.
Nesu vienas iš tų žmonių, kuris pasižiūrėjęs kelias serijas pradėtų rašyti atsiliepimus bei rekomendacijas apie kokį nors serialą. Ypač jeigu kalba eina apie mini serialą. Čia būtų tas pats, kaip įpusėjus kokiam nors filmui imti apie jį diskutuoti ir vertinti. Nepamirškime vieno, jog pradžia gali būti daug žadanti, bet finalas turi visus šansus sugriauti puikų pamatą, nes ne vieną kartą jau taip yra nutikę su tokio pobūdžio projektais.
Šiuo atveju, aišku, taip nenutiko, todėl man yra išties džiugu, nes kriminalinės istorijos, kurių cinkelis – „Kas tai padarė?“, vis rečiau atkeliauja pas mus. O jeigu ir atkeliauja, tai dažnai tenka nusivilti pamatytu reginiu.
Kiekvienas šio mini serialo epizodas laiko įtampoje ir nežinioje, todėl jį taip malonu žiūrėti, nes nežinai, ko tikėtis, o ir dilema, kuri mus kamuoja įsibėgėjus šiam pasakojimui, irgi turi savito svorio, tad nei vieną akimirką peržiūros metu netenka nuobodžiauti. Ypatingai gerai čia yra sužaista su intriga kiekvieno epizodo finale, kai jau lyg ir tampa viskas aišku, bet kūrėjai taip užsuka siužetą, jog vėl viską reikia pradėti narplioti iš naujo. Toks žaidimas su žiūrovu yra pagirtinas manevras, nes mes akimirksniu tampame ne tik šios istorijos dalimi, bet ir visų jos įvykių vertintojais.
Pagrindiniai personažai atsiskleidžia palaipsniui sukeldami intrigą aplink save, todėl susitapatinti su jais, o tuo pačiu pradėti jausti jiems skirtingus jausmus, nėra taip ir sunku. Visgi tai labai žmogiškus bruožus turintys, nors ir aukštuomenei priklausantys veikėjai, kurių gyvenimo būdu galima ne tik žavėtis, bet ir šlykštėtis. Kiekvienas personažas gavo atitinkamai nemažai ekraninio laiko, tad visiems jiems puikiai pavyko pasirodyti iš įvairių perspektyvų.
Manau, kad techniškai šis mini serialas yra pranašesnis savo kokybe už daugelį prabangių kino ir televizijos projektų vien dėl savo akis kerinčio meninio apipavidalinimo, atvirais manevrais galinčio pasigirti kameros darbo, meistriško montažo ir, aišku, be galo įtempto garso takelio. Vien įvadinė serija sugeba puikiai nuteikti peržiūrai, sukurdama labai nejaukią atmosferą.
Aktoriai irgi gerai parinkti. Ir nors man pastaraisiais metais nelabai gerai ekrane žiūrisi vaškinė Nicole Kidman, visgi čia ji pasidarbavo išties puikiai. Net ir kažkiek emocijų buvo galima pastebėti po tais visais plastinių veido operacijų padarytais sluoksniais. Smagu ir dėl Hugho Granto, kuris jau kurį laiką yra nusimetęs savo tipinio personažo pavidalą ir pasirodo tokiuose rimtuose projektuose kaip „Džentelmenai“ (angl. „The Gentlemen“) ar „Labai angliškas skandalas“ (angl. „A Very English Scandal“). Ir čia jis pademonstravo nemažai savo draminių sugebėjimų.
Taip pat seriale galime išvysti jaunąjį talentą Noahą Jupe’ą, kino legendą Donaldą Sutherlandą, negalintį savęs niekaip realizuoti Edgarą Ramirezą ir dažną serialų viešnią Lily Rabe. Ar jų vaidyba prilygo mano paminėtam duetui? Ne, bet ji tikrai buvo pakankamai gera.
Apibendrinus – nuostabus ir visą laiką įtampoje bei nežinioje laikantis „HBO“ perliukas, kurį rekomenduoju pasižiūrėti ne tik visiems detektyvinių istorijų gerbėjams, bet ir žmonėms, kurie mėgsta gerai parašytas, suvaidintas ir išvystytas istorijas.