Robertas De Niro yra visų laikų legenda, tai aišku iš karto, nesvarbu, ar žiūrite „Gerus vyrukus“, ar „Įsiutusį bulių“. Kai Robertui De Niro sukako 40 metų, jis jau buvo sukūręs įspūdingus vaidmenis filmuose „Krikštatėvis II dalis“, „Elnių medžiotojas“ ir „Taksistas“. Pasaulis buvo (ir vis dar yra) jam po kojom. Ir nors neturime teisės sakyti, kokiuose filmuose aktorius, juolab Robertas De Niro, turėtų ar neturėtų vaidinti, visgi įdomu, kaip ir kodėl tam tikri projektai paveikia konkrečius aktorius.

Klausimas kaip Robertas De Niro atsidūrė trijuose „Fokerių“ filmuose yra absoliučiai legalus. Metas pasidomėti R. De Niro kūryba ir ištirti, kaip ji suformavo šiuolaikinį kiną. Atsižvelgdami į tai, pateikiame 10 vaidmenų, kurių Robertas De Niro turėjo atsisakyti.

Kelnėse dar ne senelis (2016)

Filmo „Kelnėse dar ne senelis“ (Dirty Grandpa) reitingas „Rotten Tomatoes“ svetainėje yra 11 %. Jis buvo nominuotas penkioms „Auksinėms avietėms“ ir beveik visada lankosi kritikų sudarytuose blogiausių metų filmų sąrašuose.

Jį recenzavusieji labai stengėsi pabrėžti, koks nešvankus jiems pasirodė šis filmas. Markui Kermode’ui prireikė dušo, Mike’as Ryanas norėjo sudeginti filmo kopijas, o Glennas McDonaldas prilygino jį kankinimų pornografijai. Kai kurie mano, kad filmas buvo siaubingas ne tik 2016 m. Pete’as Hammondas iš „Deadline“ pavadino jį ne tik blogiausiu filmu, kuriame vaidino Robertas De Niro, bet ir „blogiausiu filmu, kuriame kada nors yra vaidinęs bet kas“.

Skaitytojau, man jis patiko. Tuo metu man patiko, o vakar vakare žiūrint dar kartą, patiko dar labiau. Ne tik man. Filmo „Pašėlęs senelis“ „Cinema score“ kuriame premjeros žiūrovų reakcija vertinama pagal skalę nuo A (puikus) iki F (siaubingas), balas yra B. Tai blogiau nei „Džokeris“ (B+) ir geriau nei „Paskutinis tėvų išbandymas.“ (B-).

Tai, ko gero, daug ką atskleidžiantys palyginimai. Nes kritikų akyse „Pašėlęs senelis“ iš tikrųjų buvo De Niro siaubingo dešimtmečio pabaigoje: tai buvo toks šlamštas, kuriame buvo pakankamai klasės, kad primintų laikus, kai jis dar nebuvo numovęs kelnių. Be to „Pašėlęs senelis“ pasirodė po „Paskutinio Karto Vegase“ ir „Praktikanto“: nejuokingų komedijų, pasižyminčių tik nepatogiu pagyvenusių žmonių tampymu.

Sutrikęs gangsteris (1999)

Haroldo Ramiso režisuota komedija dar vienas nuosmūkis De Niro filmografijoje, nors čia R. De Niro ir visų laikų komedijos genijaus Billy Crystalo pora vis dar palieka įspūdį. „Sutrikęs gangsteris“ yra reikšmingas filmas kino komedijų istorijoje.

Vis dėlto, apsvarstykite štai ką: „Jei Sutrikęs gangsteris“ neegzistuotų, ar R. De Niro būtų pasirodęs filmuose „Džokeris“, „Negarbės rungtynės“, „Teisė žudyti“ ar bet kuriame kitame, sąmoningai eksplotuojančiuose jo legendinę filmografiją? Žinoma, nereikėtų kaltinti aktoriaus dėl to, kad senatvėje jis grįžta prie pažįstamų vaidmenų. Jis ne pirmas didis aktorius, kuris taip elgiasi, ir ne paskutinis.

Problema ta, kad daugelis šių filmų yra vieni silpniausių R. De Niro filmų. Nė vienas iš jų nepasiekia tokių aukštumų kaip, tarkime, Clinto Eastwoodo „Menantis piktą“, Jeano Claude’o Claude’o Van Damme’o „JCVD“ ar „Krydas“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko De Niro bendražygis Sylvesteris Stallone. Nors „Airis“ yra vertas šių filmų palydovas, o gal net geresnis už juos, tai tik dar vienas R. De Niro ilgamečio bendradarbiavimo su Martinu Scorsese elementas, kuris greičiausiai būtų pasirodęs bet kuriuo atveju.

Gal ir ne blogiausias dalykas, kad De Niro ėmėsi šio vaidmens, tačiau sunku teigti, kad dėl to nesusilpnėjo jo pagarbą keliantis įvaizdis.

Paskutinis uošvių išbandymas (2004) ir Paskutinis tėvų išbandymas (2010)

Filmų tęsiniai neturi nuslopinti savo pirmtakų galios. Pasak Oksfordo žodyno, tęsinys tiesiogine prasme yra „kūrinys, kuris tęsia jau egzistuojančio kūrinio istoriją“ arba „plėtoja ankstesnio kūrinio temą“. Tai, kad yra tęsinys, reiškia, kad yra daugiau, ką pasakyti, daugiau, ką apmąstyti, ir daugiau, prie ko prisėsti. Pagalvokite apie „Tamsos riterį“. Pagalvokite apie paties Roberto De Niro filmą „Krikštatėvis: II dalis“. Geriausiais atvejais antrosios dalys triumfuoja prieš originalą ne todėl, kad yra geresni filmai, o todėl, kad atskleidžia, jog jų pirmtakai yra lobis, o jie patys, kaip filmai, – papildomai pelnyti taškai

Taip nėra filmo „Paskutinis uošvių išbandymas“ atveju.

Paskutinis uošvių išbandymas“ yra visiems žinomas televizinės komedijos tipo filmas, tokio tipo filmas, kurio negali nežiūrėti nuo pradžios iki galo, kai užkliūni už jo naršydamas kanalus. Jis priverčia maloniai nusišypsoti ir tiek. Jis netgi turi tvirtą kabliuką tolesniam tęsiniui: jei susitikti su savo antrosios pusės tėvais yra košmaras, tai ką reiškia jiems susitikti su jūsų tėvais? Ko reikia, kad sukurtum tvirtą šeimą?

Tai nėra klausimai, į kuriuos atsako „Paskutinis uošvių išbandymas“. Panašiai apie auklėjimą nelabai ką gali pasakyti ir jo tęsinys „Paskutinis tėvų išbandymas “. Abu šie filmai egzistuoja tam, kad sugrįžtų prie šulinių, iš kurių žiūrovai troško vėl atsigerti, tačiau vietoj vandens siūlo orą. R. De Niro turėjo atsisakyti abiejų.

Policininkų šou (2002)

Policininkų šou“ sprendžiant iš treilerio tikrai atrodė intriguojantis. Eddie Murphy ir R. De Niro sugeba paversti įdomiais net tokius vaidmenis, kurie nuo pradžių atrodė beviltiški. Juos suporavus, aiškiai galima matyti perspektyvą legendinei komedijai. Nebuvo jokios priežasties to nedaryti.

Tik, pasirodo, „Policininkų šou“ galėjo sužlugdyti beveik visų su juo susijusių karjerą. Režisierius Tomas Dey ( „Kaubojus iš Šanchajaus“) po filmo pasirodymo grįžo į nežinomybę. O E. Murphy ir R. De Niro po šio filmo premjeros pradėjo kurti daugybę prastesnių filmų, įskaitant „Tėčio dienos rūpestis“, „Sutrikęs gangsteris“ ir siaubo filmą „Slėpynės“.

Jau rašymo stadijoje buvo galima įžvelgti nesekmės priežastis. Scenarijų parašė Alfredas Goughas ir Milesas Millaras, karštakošiai rašytojai, kurie savo karjerą grindė klišių griovimu. Pirmose filmo scenose Policininkų šou iš tiesų atrodo, kad tai – „bičiulių komedijų“ parodija. Nesunku įsivaizduoti, kodėl R. De Niro ir E. Murphy gali norėti kurti projektą, kuriame būtų pašiepiamas žanras, prie kurio jie įsimintinai prisidėjo. Tačiau Policininkų šou – tai pamokanti istorija, kuri pernelyg dažnai pasitaiko Holivude, kai iš gerų ketinimų dažnai gimsta sugadinti produktai. R. De Niro neturėjo sutikti su šiuo filmu, bet galima suprasti, kodėl jis sutiko.

Naktis ir miestas (1992)

Nežinantiems – Fabianas, amerikietis sukčius, dirbantis Londono gatvėse Jules’io Dassino 1950 m. filme „Naktis ir miestas“, yra tikrai puikus kino kūrinys. Fabianas yra film noir stiliaus amerikietiška svajonė, drąsus opurtunistas, kuris gali sukelti didžiulį gaisrą vien tam, kad palaikytų šviesą. Tai vienas geriausių Richardo Widmarko vaidmenų ir personažas, kurio modus operandi vis dar kalba tam tikriems šiuolaikinės kultūros pagrindiniams veikėjams. Perkurti „Naktį ir miestą“, ypač su R. De Niro, nėra lengvai apkaltinamas sprendimas.

Taigi priežastis, kodėl De Niro turėjo atsisakyti Irwino Winklerio filmo „Naktis ir miestas“, yra ta, kad Winkleris nuslopina Dassino istoriją. Jos veiksmas Niujorke – tai pirmas rimtas klaidingas žingsnis. Nors Dassino versijos veiksmas vyksta Londone pirmiausia dėl aplinkybių (režisierius buvo ištremtas iš Amerikos už tai, kad jaunystėje įstojo į komunistų partiją), dėl tarptautinio fono Fabiano machinacijos atrodo tiek pat amerikietiškos, kiek ir asmeniškos. Priešingai, Haris Fabianas Winklerio filme „Naktis ir miestas“ yra Niujorko gyventojas, išgyvenantis Niujorke. Tokių kaip jis jau esame matę. Juos net yra vaidinęs Robertas De Niro.

Be to, Winklerio „Naktis ir miestas“ iškraipo pražūtingą originalo pabaigą ir dovanoja Fabianui gyvenimą. Winkleris turėtų sugebėti papasakoti tokią istoriją, kokią nori, tačiau šis pakeitimas išlaiko Fabianą vienoje gretoje su kitais De Niro personažais. Ištikimesnis „Nakties ir miesto“ perdirbinys būtų suteikęs aktoriui galimybę padaryti kažką kitokio ir papildyti savo ir taip jau žvaigždėtą repertuarą dar viena pasiklydusia siela. Bet taip, kaip yra, šis filmas yra lengvai pamirštamas.

Žudymo sezonas (2013)

Vaidybos metodas. Du žodžiai, kurie yra garbinami, nesuprantami ir dėl kurių atsiranda išties smerktinų veiksmų. 1975 m. interviu žurnalui „Time“ (per „The List“) De Niro paaiškina, kodėl jį taip traukė šis metodas: „Visiškai pasinerti į kitą personažą ir per jį išgyventi gyvenimą nerizikuojant realiais padariniais – tai pigus būdas daryti tai, ko pats niekada nedrįstum.“

Sunku įžvelgti šį metodą tokiame filme kaip „Žudymo sezonas“, kuris atrodo toks pat nevykęs kaip Johno Travoltos šukuosena. Personažams trūksta įtikinamų realių pasekmių, todėl įdomu pagalvoti, ar pritarimas tokiam netikusiam projektui kaip „Žudymo sezonas“ (kuris, reikia aiškiai pasakyti, yra būtent toks, kokius kuria dauguma sėkmingų aktorių) atvėrė kelią daugeliui kitų nesėkmių. Reikalas ne tas, kad De Niro ir toliau turėjo imtis rizikingų projektų, o tas, kad galbūt jam nereikėjo sutikti su projektais, kurie nieko nerizikuoja.

Teisė žudyti (2008)

Kalbant apie riziką, prisiminkime Michaelo Manno filmą „Karštis“ . Įsivaizduokite, kad kažkas ateina į didžiąją kino studiją ir sako, jog ketina dvi visų laikų kino legendas įtraukti į Los Andželo kriminalinę sagą, kuri kartu yra ir egzistencialistinis pasisakymas apie pavojingą gyvenimą. O tada, kad būtų geriau, įsivaizduokite, jog jis pasakys, kad šie puikūs aktoriai dalysis ekranu tik vienoje uždegančioje scenoje. Tai gestas, kuriuo pagerbiama abiejų atlikėjų drąsių sprendimų istorija.

Tai taip pat priešingybė Jono Avneto „Teisei žudyti“, kuris suteikia žmonėms tai, ko jie nori – De Niro ir Pacino praleidžia daug daugiau laiko kartu, – bet beveik visais kitais atžvilgiais blykšta prieš „Karštį“. Istorija apie du morališkai abejotinus policininkus, kurie seka serijinį žudiką, kuris, tikėtina, yra policininkas, „Teisė žudyti“ yra per daug surežisuota ir beveik nesirūpina moraliniais klausimais. Tai nuvalkiotos visiems pažįstamo koncepto trileris, pagamintas iš supuvusių ingredientų. Tačiau De Niro neturėjo atsisakyti šio filmo, nes jis blogas. Jis turėjo jo atsisakyti, nes jis susilpnina „Karščio“ poveikį. Tas De Niro ir Pacino susitikimas galėjo būti vienintelis ir išskirtinis. Vietoj to jis gavo filmo ilgio epizodą, kuris yra visiškas niekalas.

Tiek De Niro, tiek Pacino nuopelnas yra tas, kad kitas jų bendras filmas, Martino Scorsese’s „Airis“, yra vertas dėmesio jųdviejų filmografijos įrašas. Vis dėlto pasirašyti sutartį dėl „Teisės žudyti“ yra sprendimas, dėl kurio visi dalyviai greičiausiai gailisi.

Komikas (2016)

Komikas“ tarsi tyliai pripažįsta, kad Robertas De Niro jau beveik du dešimtmečius grįžta prie savo žinomiausių kino vaidmenų archetipų. Savo reputaciją jis kvestionavo vaidindamas gangsterį filme „Sutrikęs gangsteris“ ). 2013 m. filme „Didžioji kova” dviejų didžiausių 8-ojo dešimtmečio filmų apie boksą žvaigždės susitinka vyresniame amžiuje. De Niro yra suvaidinęs ir įsimintiną komiką – Martino Scorsese’s filme „Komedijos karalius“ ir Toddo Phillipso 2019 m. filme „Džokeris“. Ir, būkime atviri, grįžti prie to, kas veikia, aktoriui yra puikus dalykas. Kai kurie iš to yra sukūrę ištisas karjeras.

Problema su „Komiku“ ne ta, kad tai R. De Niro pažįstama teritorija, o ta, kad jis atrodo kaip apskaičiuotas bandymas patvirtinti ankstesnius aktoriaus sprendimus. Filmas tiesiogine prasme pasakoja apie komiką, kovojantį su savo palikimu. Toks režisieriaus Tayloro Hackfordo, kuris paprastai būna kur kas veiksmingesnis, požiūris paverčia tai, kas galėjo būti trumpa ir sąmojinga komedija, daugiau nei dviejų valandų trukmės nuoboduliu. Iš esmės „Komikas“ sukelia priešingą efektą, nei tikriausiai norėjo visi filmo dalyviai. De Niro šį filmą galėjo – ir turėjo – praleisti.

Robertas Muelleris laidoje „Saturday Night Live“

Pasamdyti Robertą De Niro Roberto Muellerio vaidmeniui buvo prasminga. Robertas De Niro sutiko vaidinti Robertą Muellerį, žmogų, kuris, tikėtina, sužlygdys Donaldą Trumpą, ir tai buvo dar prasmingiau. R. De Niro, kaip ir D. Trumpas, yra Niujorko ikona, o kai aktorius viešai išjuokė 45-ojo prezidento, ministrų kabinetą ir apskritai egzistenciją, jo įžūlumas sukėlė tiek D. Trumpo, tiek jo pasekėjų rūstybę. Taigi, kaip ir toliau spardyti Trumpui ten, kur jam skauda? Eikite į televiziją. Būtent taip De Niro ir pasielgė, imdamasis epizodinio vaidmens populiariam šou, kuris jau buvo įkyrėjęs D. Trumpui.

Problema? Paprasčiausiai Muellerio epizodai nebuvo juokingi. „Saturday Night Live“ visada slėgė kartais prasimušantis nekokybiškas rašymas, o R. De Niro vaidinamas R. Muellerį, regis, sukūrė medžiagą, kuri buvo nepakankamai gerai paruošta net tokiomis daug žadančiomis aplinkybėmis. Jo personažui trūko Aleco Baldwino vaidinamo D. Trumpo teatrališko groteskiškumo ar netikėto Matto Damono vaidinamo Bretto Kavanaugho aštrumo. Netgi Jimo Carrey’io vėlyvasis D. Baidenas, kuris neilgai trukus pasirodė, paliko įsimintinesnį įspūdį nei De Niro R. Muelleris.

Bėda štai kur: silpni epizodai nuslopino ir R. De Niro išpuolių prieš D. Trumpą jėgą. Kai tai buvo tik žodžių karas, atrodė, kad aktorius geriau „tarkavo” prezidentą. Kai tai buvo įgyvendint pasitelkiant vidutiniškus komedijos epizodus, kova pasirodė ne itin sekminga.

Praktikantas (2015)

Vėlesnė Roberto De Niro karjera nuolat svyruoja tarp lengvabūdiškumo ir rimties. Pastarasis etapas davė vieną geriausių jo vėlyvosios karjeros filmų (jau minėtasis „Airis“), o pirmasis – daugiausia užmirštamus filmus, iš kurių tariamai susideda du filmai apie šou verslo nevykėlius ir pašėlusius senelius. Tačiau Nancy Meyers „Praktikantas“ neatitinka nei vieno, nei kito. Geriausia, kad istorija apie į pensiją išėjusį našlį, tapusį praktikantu jaunatviškoje mados interneto svetainėje, yra duoklė tiems, kurie kitu atveju gali būti nepastebimi mūsų darbo rinkoje, ir raginimas oriai elgtis su vyresnio amžiaus žmonėmis. Blogiausiu atveju senėjimo realybę ji užgožia minios simpatijas keliančia gestikuliacija. Blogiausia, deja, laimi.

Štai kodėl De Niro turėjo atsisakyti filmo „Praktikantas“, nors jis suteikė galimybę dirbti su tokia legenda kaip Meyersas ir sudaryti puikų aktorinį tandemą su Anne Hathaway. „Praktikantas“ padoriai pasirodė kino teatrų kasose, iš esmės atverdamas kelią tolesniems abejotiniems aktoriaus pasirinkimams. De Niro daugiau nei pelnė teisę pasakoti istorijas, kokias tik nori ir kaip tik nori. Vis dėlto atranka lemia karjerą. Jei De Niro saulėlydis atrodo ištemptas iki beformiškumo, „Praktikantas“ yra svarbi to priežastis.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto