Emmy laureatas aktorius Peteris Dinklage’as atsisakė imtis stereotipinių vaidmenų, kurie paprastai skirti mažųjų žmonių vaidmenims, tačiau jis niekada nekalbėjo apie iššūkius, su kuriais jis ir kiti žemaūgiai aktoriai susiduria Holivude. Tai pasikeitė sausio 24 d. Marko Mairono (Marc Maron) podkasto “WTF” interviu metu. Per pokalbį apie būsimą “Disney” vaidybinio filmo “Snieguolė ir septyni nykštukai” perdirbinį Dinklage’as pagyrė “Disney” už tai, kad Snieguolės vaidmeniui pasirinko Lotynų Amerikos aktorę, bet pasmerkė juos už tai, kad jie ir toliau demonstruoja, jo manymu, pasenusius stereotipus.

“Aš nieko neįžeidinėju, bet buvau šiek tiek nustebęs”, – sakė jis. “Jie labai didžiavosi, kad Snieguolės vaidmeniui pasirinko lotynų amerikiečių aktorę, bet jūs vis dar pasakojate istoriją apie “Snieguolę ir septynis nykštukus”. Ženkite žingsnį atgal ir pažvelkite, ką jūs čia darote. Man visa tai neturi jokios logikos. Vienaip ar kitaip esate pažangūs, bet vis tiek kuriate tą prakeiktą istoriją apie septynis nykštukus, gyvenančius kartu oloje. Ar aš nieko nepadariau, kad nuo savo muilo dėžės paspartinčiau šį reikalą? Spėju, kad nesu pakankamai garsus”.

Interviu paskelbimo dieną “Disney” pareiškė, kad dėl filmo nori pasitarti su žemaūgių bendruomenės nariais. Po dienos kompanija pakeitė taktiką: Ji pakeis nykštukus į “stebuklingas būtybes”, sukurtas naudojant kompiuterinę grafiką. Štai čia ir prasidėjo tikrieji nemalonumai.

Jei esate žemaūgių bendruomenės arba apskritai neįgaliųjų bendruomenės narys, šią istoriją jau matėte: žiniasklaidos pamišimas, po to – pasimetimas, galiausiai – visiškas negalios ištrynimas. Kai “Universal” 2012 m. išleido filmą “Snieguolė ir medžiotojai”, filmas susilaukė pasipiktinimo dėl to, kad į jį buvo atrinkti įprasto ūgio aktoriai, o jų ūgiui sumažinti panaudota vaizdo apdorojimo technologija. Net ir tada, kai į spektaklį buvo atrinkti aktoriai iš žemaūgių bendruomenės, kaip tai buvo padaryta kitoje 2012 m. pasakoje apie Snieguolę “Veidrodėli veidrodėli”, kurioje pagrindinį vaidmenį atliko Julia Roberts, žemaūgių bendruomenė ir toliau kėlė klausimą, kodėl šis vaidmuo (nykštukų) buvo vienintelis, kurį jie galėjo atstovauti.

Dinklage’o pasisakymas yra kažkas naujo. Tiesą sakant, tai taip neįprasta, kad vienas neįgalus aktorius, (norėjęs išlaikyti anonimiškumą) sakė manantis, kad Dinklage’as kalbėjo juokais.

“Jis iki šiol tiesiog genialiai vengė šios temos. Galėčiau išvardyti dešimtis žemaūgių žmonių, kurie šia tema kalbėjo daugiau nei Piteris.”

Dinklage’as yra vienas žymiausių neįgaliųjų bendruomenės narių ir ypač žemaūgių bendruomenės atstovų, tačiau kai kurie bendruomenės nariai ne itin džiaugiasi, kad jis užima šį postą.

“Mažosios moterys: LA” žvaigždė ir prodiuserė Terra Jolé sakė, kad nors ji ir vertina Dinklage’o pasisakymą, jo galia ir privilegijos taip pat sukelia nepageidaujamų padarinių. Jolé sakė, kad daugelis žemaūgių pramogų industrijoje nebūtinai sutinka su Dinklage’o požiūriu; jos šeimos nariai dalyvavo atrankoje į “Disney” filmą. Pasak jos, pasmerkdamas Dinklage’ą, Disney’us padarė jį vieninteliu šios temos autoritetu.

“Man protu nesuvokiama, kad televizija, užuot išklausiusi visą bendruomenę, klauso vieno žmogaus”, – sakė ji. “Štai kokią didelę įtaką šis vienas asmuo padarė šioje visuomenėje vien dėl savo populiarumo pozicijos.”

Kita mažaūgių bendruomenės narė, žurnalistė ir dokumentinių filmų kūrėja Cara Reedy, buvo dar atviresnė. “Jis nėra didvyris nykštukas, – sakė ji. “Jis apie tai nekalba. Jis apie tai kalbėjo du kartus. Jis apsimeta, kad problemos nėra. Bet jis nėra padėjęs [bendruomenei]”. (Dinklage’o atstovai į prašymus pakomentuoti neatsakė).

“Tai, kad Piteris išsakė savo tiesą apie tai, kaip jis jaučiasi, yra gerai, tačiau nemanau, kad jis priskiria visą žemaūgių bendruomenę,“ – sakė C. Reedy.

IndieWire dėl šio straipsnio susisiekė su keliais žemaūgių aktorių bendruomenės nariais. J. Jolé jų vengimą tai komentuoti aiškina baime sulaukti apkalbų; anoniminis aktorius sakė, kad niekas nenori rizikuoti suerzinti studijos, kuri kontroliuoja 52 proc. žiniasklaidos, ypač tos, kuri nuolat samdo žemaūgius aktorius “Žvaigždžių karų” filmams ir laidoms, – ypač tos, kuri nuolat samdo mažus žmones. Netrukus pasirodysiančiame “Disney+” seriale pagrindinį vaidmenį atliks vienas iš žemaūgių aktorių – Warwickas Davisas vaidins ūkininką Willow Ufgoodą seriale “Willow”.

Neįvardijamas aktorius sakė, kad nebūtinai neįgaliųjų ir mažaūgių bendruomenių nariai nenori kalbėti, tiesiog jiems labiau rūpi dirbti darbą, kad paneigtų stereotipą. “[“Snieguolė ir septyni nykštukai”], kadangi filmas kuriamas didžiausios pasaulyje kompanijos, kurioje daugelis žmonių norėtų dirbti, [priverčia aktorius] vaikščioti šiek tiek plona linija.”

Jolé pridūrė: “Ir šiuo metu naujasis judėjimas “cancel culture” (“atšaukimo kultūra”) toks populiarus, kad visi bijo sakyti tiesą, nes nenori, kad tai turėtų įtakos jų darbui.”

Tarp kitų pastaruoju metu filmuose ir televizijoje vaidinusių mažaūgių aktorių, filmų – Guillermo del Toro “Košmarų skersgatvis” ir OWN serialas “Napos karaliai”. Tačiau Jolé teigė, kad labai sumažėjo vaidmenų, kurie siūlomi prisidengiant stereotipų griovimu.

“Prieš penkerius metus nuolat vykdavo komercinės atrankos, – sakė ji. “Dėl lygybės ir balsų, kurie pareiškė, kad jiems nepriimtini tokie dalykai kaip elfų ar nykštukų vaidmenys, tad jie buvo panaikinti. Ir jūs ne tik nebematote daug žemaūgių aktorių pramonėje, bet ir nematote, kad būtų kuriami tokie filmai, kuriuose jie galėtų atlikti tikrus vaidmenis.”

Kai kurie žemaūgių bendruomenės nariai sutinka su labiau stereotipinėmis vaidybos galimybėmis. Kiti, pavyzdžiui, Reedy, mano, kad tokie vaidmenys įtvirtina sistemą, kuri teikia pirmenybę tam, kad mažaūgiai aktoriai vaidintų nykštukus ir elfus.

Amerikos žemaūgių organizacijos (Little People of America) duomenimis, Jungtinėse Valstijose apie 30 000 žmonių turi tam tikrą nykštukiškumo formą, o visame pasaulyje šis skaičius siekia 651 700. Tikėtina, kad daugelis žmonių gyvenime nesusiduria su mažaūgiais žmonėmis, todėl informuotumą apie mažaūgius galima skleisti tik per kameras.

“Tai turi realių padarinių – žmonės priekabiauja, žmonės yra įžeidinėjami”, – sakė Reedy, kuriai teko susidurti su nepažįstamais žmonėmis, klausinėjančiais, “kuris iš septynių nykštukų ji yra. Prieš mus smurtaujama kiekvieną dieną. Dalis to kyla iš šių įvaizdžių, kurie atėjo per tam tikrus vaidmenis”

Jolé nuomone, jei individualūs artistai nenori dalyvauti atrankoje į stereotipinį vaidmenį, jie neturėtų to daryti. Jei jiems nepatinka projektas, tegul jo ir nepalaiko. Be viso to? “Nesakau, kad nesirūpinkite savo reikalais, bet… [apie tai] viešai nekalbėkite”.

Kaip ir kitais atstovavimo Holivude klausimais, tikrasis atsakymas į šią problemą neapsiriboja tik aktorių atranka; reikėtų samdyti žemaūgius ir rašyti, prodiusuoti bei režisuoti filmus. Tokie atvejai vis dar labai reti, nors Dinklage’as turi nemažai prodiusavimo darbų, įskaitant dabar kuriamą filmą “Broliai” (“Brothers”), kuriame Dinklage’as vaidina kartu su Brendanu Fraseriu, Joshu Brolinu ir Glenn Close.

Be to, 2017 m. Dinklage’as buvo įtrauktas į vieną iš Nobelio premijos laureato švedų rašytojo Pär Lagerkvisto knygos adaptacijos prodiusavimo ir pagrindinio vaidmens atlikimo grupę. Filmo pavadinimas? “Nykštukas”.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto