Visos kino juostos, kuriose talentą išreiškia neįgalieji arba neįgaliuosius įkūnijantys aktoriai, laikomos ypatingomis ir jaudinančiomis. Žmonės turi omenyje negalią, kaip jautrų akcentą ir tolerancijos esminį tašką. Tačiau vienas iš pagrindinių šio filmo aktorių baidosi viso gailestingumo ir viktimizacijos. Juk neįgalieji gali būti stiprūs ir norėti tokių pačių galimybių.

Tai drama, kurią parašė ir sukūrė amerikiečių režisierius Aaron Schimberg. Pagrindinio herojaus vaidmenį atlieka 36-erių britų aktorius, laidų vedėjas Adam Pearson, dar geriau žinomas iš 2013 m. filmo ,,Po oda“ (Under the skin). Dar vaikystėje jis patyrė paprastą galvos sutrenkimą, tačiau vėliau išsivystė nepagydoma liga, visam gyvenimui pakeitusi jo išvaizdą. Nepaisant patirtos traumos ir patyčių, Adamas įstojo į universitetą, vėliau įgijo verslo vadybos diplomą. Dirbo radijuje, televizijoje, kino industrijoje. 2016 m. buvo nominuotas Girsono apdovanojimuose ir pretendavo į geriausiojo dokumentikos laidų vedėjo titulą Jungtinėje Karalystėje. Jess Weizler įkūnijo kitą pagrindinį vaidmenį. Ji yra amerikiečių aktorė, rašytoja, vaidinusi ne tik filmuose, bet ir garsiose serijose. Jess yra debiutavusi ir kriminaliniame seriale ,,Įstatymas ir tvarka“. Taip pat 2019 m. pasirodė ir siaubo juostoje, tęsinyje ,,It Chapter two“.

Filmas filme

Šiame 2019 m. išleistame filme persipina keli žanrai: drama, komedija, siaubo elementai. Vienas svarbiausių šio kūrinio bruožų yra tas, jog tai du filmai viename, siužetas yra apie tai, kaip vyksta neįgalių aktorių atranka, repeticijos ir filmavimas. Iš tikrųjų, pirmoji filmo scena su pirmomis ištartomis eilutėmis klaidina žiūrovą, veiksmas iš pradžių nukelia į visai kitą erdvę. Atrodo, jog kraupioje ligoninėje kalbasi du suaugusieji: gydytojas ir žavi dama, vardu Mabel (Jess Weixler), už jų matomas sužalotas pacientas. Tačiau vėliau pasirodo visa filmavimo grupė, įrangos gausa bei pagalba aktoriams. Regos trūkumą turinčiai Mabel surandamas taip pat neįgalus porininkas, kolega, kuris kartu vaidins vaidinamojoje riboto biudžeto siaubo juostoje. Kraupioje ligoninėje matomi žmonės su įvairiais fiziniais trūkumais, tarp kurių yra itin aukštas vyras, žmogus su giliais randais, likusiais po nudegimo, du sujungti dvyniai ir barzdota dama.

Mabel supažindinama su Rosenthal (Adam Pearson) – vyru, turinčiu ligą, kuri sužalojo jo išvaizdą. Rosenthal serga neurofibromatoze, paveldima liga, pasireiškiančia centrinės nervų sistemos pažeidimais bei įvairiomis odos deformacijomis ir audinių išsiplėtimais. Tačiau tai nėra grimas ir realybė šiuo atveju perkeliama į didžiuosius ekranus. Aktorius Adam Pearson iš tiesų serga ir teigia, jog visa gyveniną dėl turimų sveikatos problemų patyrė patyčias. Akloji Mabel pradeda bendradarbiauti su Rosenthal, vyksta bendros repeticijos, nuolat kartojamas scenarijaus tekstas, nepavykę kadrai ištinka vienas po kito. Sunkumų nepavyksta išvengti: Rosenthal patiria įgūdžių stygių, jam sunku įsiminti dialogo žodžius. Mabel pasiūlo savo pagalbą neformalioje aplinkoje. Jaunuoliai susitinka ir mėgina spręsti problemas kartu, Mabel dalinasi sava patirtimi, nuoširdžiai pasakoja savus įspūdžius.

Kuriamo filmo scenarijuje nurodyta, jog Mabel pamilsta Rosenthal. Rodos, nereikia net iš anksto suplanuotos veiksmų sekos, kadangi Mabel iš tikrųjų pradeda justi ypatingus jausmus Rosenthal ir pastarasis taip pat emociškai suartėja su savo kolege, tačiau šie jausmai aplinkiniams nėra taip aiškiai pastebimi. Pastebima, jog abu filmo herojai yra visiškos priešingybės. Siužetas net sugretinamas su legendine gražuolės ir pabaigos pasaka. Veikėja Mabel – daili ir perspektyvi aktorė. Rosenthal vaidmuo įterptas siekiant vykdyti patyčių prevenciją, atitinkamu naratyvu pateikti jo įsitraukimą į visuomenę. Būtent tai suteikia filmui nepaprastumo ir autentiškumo.

Atviras interviu

Adam Pearson 2019 m. vykusiame Glazgo filmų festivalyje atvirai papasakojo savo požiūrį į negalią ir jos vaizdavimą kino juostose. Aktorius džiaugėsi turėjęs galimybę pasirodyti ,,Chained for life“ kino kūrinyje ir visai nesidrovėjo dėl savo neįprastos išvaizdos. Anot Adamo, siužetas buvo sumaniai parengtas, nebuvo įtampos, personažų kalbėjimas nuoširdus ir gyvas. Ši drama pasakoja apie filmų užkulisius, sunkumus, su kuriais susiduria neįgalūs aktoriai. Jis atskleidė, jog filmuose neįgalieji dažnai stigmatizuojami, jautrios temos pateikiamos kaip normatyvas ir tai apsunkina šių žmonių integravimąsi visuomenėje. Neįgalūs aktoriai dažnai neturi galios tapti pasaulinėmis žvaigždėmis. Aktorius pasakojo, jog režisierius Aaron Schimberg, peržiūrėjęs ,,Under the skin“ ir išvydęs jo parodytus aktorinius gebėjimus, iš karto nutarė, jog Rosenthal vaidmenį atliks būtent Adamas. Režisierius asmeniškai susisiekė su Adamu, kad įsitikintų, ar jis yra psichologiškai pasirengęs filmavimui bei sugebės išlaikyti krūvį. Būtent taip Adamas ir gavo vaidmenį. Jis mano, jog menas turi savybę pakeisti visuomenės suvokimą apie negalią ir daugelį kitų dalykų. Aktorius taip pat teigia, kad menas neturi įpareigoti auditorijos ir turi leisti jai susikurti savąją nuomonę bei įspūdžius. Jis apibendrino, jog neįgaliems menininkams labai svarbu yra pasitikėjimas ir suteiktos galimybės išreikšti savo mintis bei geriausius įspūdžius.

Holivudo reporterių ir kritikų teigimu, ,,Chained for life“ yra nepaprasta, originali bei nuostabi drama, kuri garantuoja susimąstymą ir smagią pramogą. Pasak filmų komentatorių ir spaudos atstovų, tai kino revoliucija, apie humaniškumą ir socialiai atstumtųjų priėmimą.

Interviu apie filmą:

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto