Režisieriaus A. Blaževičiaus meilės dramai „Bėgikė“ toliau keliaujant po kino teatrus, savo įspūdžiais apie filmą ir tėvų vaidmenį jame dalinasi pagrindinės herojės Marijos (akt. Žygimantė Elena Jakštaitė) mamą ir tėtį įkūniję aktoriai Viktorija Kuodytė ir Vytautas Kaniušonis. „Gaila, kad su Žygimante turėjome vaidinti tokius įtemptus santykius, nes realybėje šiai aktorei iškart pajutau žmogišką ir profesinę simpatiją“, – sako V. Kuodytė.

Filme karštligiškai savo dingusio vaikino ieškančiai ir nuolat skubančiai Marijai vis skambina mama – tikrina, ar ji apsilankė poliklinikoje, bara, kad galiausiai neatėjo pas gydytoją, ir klausia, ką šiandien valgė. „Tai – tradicinis stereotipinis motiniškas rūpestis, kuris kaskart suerzina Mariją. Tėvai šitaip ir susigadina santykius su vaikais – galvoja, kad žino daugiau nei vaikas. Nes juk kaip gi vaikas gali kažką žinoti geriau, o ypač – apie sveikatą“, – šypsosi aktorė V. Kuodytė.

„Ko gero, kiekviena motina pakrauptų, kiek sveikatos reikalauja pagrindinės herojės situacija, todėl ir akcentuoja: reikia pavalgyti, reikia pamiegoti, o nutirpusią ranką būtina pasitikrinti pas gydytoją. Žiūrėdamos iš savo amžiaus perspektyvos, mamos pamiršta, kokias psichologinės ir fizinės energijos atsargas turi jaunas žmogus. Filme mama irgi apie viską turi savo nuomonę ir tikriausiai nuoširdžiai nori pagelbėti, tačiau, man regis, gyvenime tėvams nuo patarimų tokioje situacijoje vertėtų susilaikyti. Taip, labai sunku žiūrėti į didžiulio pasiaukojimo deginamą vaiką, bet daugiausia, ką galima padaryti – išklausyti ir pamėginti suprasti“, – sako V. Kuodytė.

Filmo “Bėgikė” stop kadras

Pagrindinės herojės tėvo rūpestis santūresnis – jis į pagalbą skuba tuomet, kai Marija pati jam paskambina. „Tėvas ramesnis, bet labai susirūpinęs – jo vaikas yra nuolatiniame strese gyvendamas su tuo partneriu, jis išdraskytas, ant nutrūkimo ribos. Tad galiausiai tėvas neapsikentęs klausia: „tai visą gyvenimą taip ir gyvensi?“ Matyt, ir realiame gyvenime susidūręs su tokia situacija užduočiau šį klausimą savo vaikui ir galbūt net atkakliau nei filme mėginčiau dukterį sulaikyti nuo tokių destruktyvių santykių“, – svarsto aktorius V. Kaniušonis. „Kita vertus, bežiūrint filmą imi abejoti, ar ir su pačia dukterimi viskas gerai.“

Aktoriai negaili pagyrų pagrindinę heroję įkūnijusios Žygimantės Elenos Jakštaitės vaidybai. „Filmavimo aikštelėje ji tiesiog spirga ir dega. Vieną filmavimo dieną pradėjome ypatingai anksti – apie 5 valandą ryte, ir tai buvo labai šaltas rytas. Drebėdama paklausiau Žygimantės, ar jai nešalta vien su šortais ir marškinėliais, o ji nusijuokė: „koks dar šaltis?“. Jai niekas nebuvo svarbu – nei šaltis, nei fizinis nuovargis, nes jai tai buvo nauja diena vėl išgyventi filmo istoriją. Kalbantis su ja už filmavimo aikštelės ribų nuolat jauti, kad esamuoju metu čia jos yra tik pusė, o kita pusė visuomet yra ten, filme. Puikiai pažįstu šią būseną“, – susižavėjimo neslepia Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė V. Kuodytė. „Ir dar ji turi nuostabias akis – negalėjau atitraukti savųjų.“

Filmo “Bėgikė” stop kadras

„Žygimantė paliko puikų įspūdį – joje matau labai dideles galimybes. Ji labai organiška, talentinga, spinduliuoja gražia energija ir išlaiko ją gerame balanse – vaidindama nieko nedaro nei per daug, nei per mažai. Apskritai Lietuvoje atsiranda daug naujų gerų talentingų aktorių – keičiasi pasaulis, keičiasi ir kinas, o jaunieji aktoriai atliepia XXI a. dvasią ir vaidina natūraliau, organiškiau, įtaigiau. Man regis, lietuvių kinas keliauja aukštyn“, – sako Vytautas Kaniušonis.

A. Blaževičiaus filmas „Bėgikė“ – trilerį primenanti meilės drama. Pagrindinė herojė Marija nubunda namie su prakirsta lūpa, jos ranka nutirpusi. Kažkur dingęs ir jos vaikinas Vytas, jo „Facebook“ profilyje – jokių naujų įrašų. Tai jau nebe pirmas kartas, kai Marija atsiduria šioje situacijoje ir tai vėl gali blogai pasibaigti, tad ji privalo kuo greičiau surasti Vytą. Ji pasileidžia bėgti ir prasideda parą – nuo ryto iki ryto – trunkanti žadą atimanti Marijos laisvės ir pasiaukojimo drama. Apsišarvavusi meile ir kantrybe, ji blaškosi po miestą, sekdama pabiromis užuominomis apie tai, kur yra Vytas. O aplink verda gyvenimas – pro šalį grėsmingai žygiuoja kariuomenė, troleibusuose ir vakarėliuose vyksta savi reikalai, o mama klausinėja „ką šiandien valgei?“.

Filmo “Bėgikė” stop kadras

Rygos festivalyje „Bėgikė“ gavo geriausio filmo apdovanojimą, Taline buvo pripažinta geriausiu Baltijos šalių filmu, o dar iki tarptautinės premjeros už vaidmenį šiame filme Ž. E. Jakštaitė pateko tarp 10–ies daugiausiai žadančių Europos kino aktorių.  Šios programos metu buvo pastebėti ir tokie žinomi aktoriai kaip Danielis Craigas, Rachel Weisz, Carey Mulligan. Dingusį pagrindinės herojės vaikiną Vytą vaidinantis Marius Repšys yra „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Sidabrinės gervės“ laureatas, už vaidmenį pirmajame A. Blaževičiaus filme „Šventasis“ Lietuvių kino akademijos įvertintas kaip geriausias metų aktorius.

Filme „Bėgikė“ taip pat vaidina Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Laima Akstinaitė, Vytautas Kaniušonis („Lošėjas“), Valentinas Krulikovskis („Šventasis“), Viktorija Kuodytė („Miegančių drugelių tvirtovė“), ir kt. Filmo scenarijaus autoriai: Andrius Blaževičius, Marija Kavtaradzė ir Teklė Kavtaradzė, prodiuserė: Marija Razgutė („M–Films“), koprodiuseriai iš Čekijos: Vratislav Šlajer ir Jakub Košťál („Bionaut“). Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

Video rekomendacijos:

Naujienos iš interneto